O 17:00 czasu polskiego we Lwowie rozpoczął się marsz ku czci Dywizji SS-Galizien.

Marsz wyruszył spod pomnika Stepana Bandery, przechodzi dawną ulicą Leona Sapiehy (obecnie Stepana Bandery) koło Politechniki Lwowskiej. Demonstracja nosi nazwę „Marszu wyszywanek” lub „Marszu wielkości ducha”. Wcześniej bowiem „weterani” SS-Galizien i OUN-UPA wezwali, by nie organizować żadnych marszy, gdyż „moskiewskie kanały telewizyjne dostaną odpowiednie obrazy >ukraińskiego faszyzmu<„. Odezwę podpisali Jewhen Kucyk, głowa bractwa Pierwszej Ukraińskiej Dywizji Ukraińskiej Armii Narodowej i głowa Lwowskiego Krajowego Bractwa Weteranów OUN-UPA Oles Humeniuk.

„Zbliża się 28 kwietnia – dzień stworzenia dywizji Hałyczyna. Wiemy, że na Ukrainę obecnie kierują się z Rosji grupy tak zwanych rosyjskich nacjonalistów, których zadaniem jest dać moskiewskim kanałom obrazy >ukraińskiego faszyzmu<” – głosi odezwa weteranów formacji kolaborujących z III Rzeszą.

Marsz jest chroniony przez oddziały Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz miejscową samoobronę. W marszu bierze udział ok. 500 osób.

Na mityngu pojawiały się m.in. hasła „Sława Ukrajini – Herojam Sława”, „Sława Naciji – smert’ woroham”.

zik.ua/Kresy.pl

Reklama14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tutejszym :

  W tym szaleństwie jest metoda. „Prawicy” na Ukrainie nie zależy na całości Ukrainy. Chcą tylko wyrwać dla siebie postaw sukna i rządzić materialnie. Klerowi Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej – w obawie przed Ukraińskim Kościołem Prawosławnym – nie zależy na całości Ukrainy. Chcą tylko wyrwać dla siebie postaw sukna i rządzić duchowo. Części mieszkańców „Zapada”, na Ukrainie nie zależy jako na całości. Chcą tylko uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie z przeszłości dziadów, ojców i braci. W każdym innym układzie musi nastąpić rozliczenie za ideologię i morderstwa Rosjan, Żydów, Polaków, przede wszystkim samych Ukraińców. Nastąpiło porozumienie tych sił. Ale ja wierzę w przyszłość Ukrainy, w samo oczyszczającą się uczciwą ekspiację Ukraińców.

 2. kordzik :

  U nas panuje POprawność POlityczna i inne temu podobne poprawności a u nich Chwała Hierojom !
  Niestety ten kraj nie ma tożsamości ani obywatelskiej ani politycznej ani historycznej ani organizacyjnej to jedna wielka kozacka czerń, która działa na zasadzie morduj pal i rąb, bez ładu i składu jak bijut to uciekaj.
  Ten kraj się podzieli nie mają ducha i siły narodowej nie mają podstaw do wiary „na śmierć i życie”
  No właśnie: SS-Galizien Hałyczyna, Bandera i inni jego koledzy, rzeź Wołynia, UPA-OUN to historia Ukrainy Zach.