Rosjanie omal nie zestrzelili brytyjskiego samolotu zwiadowczego RC-135 niedaleko wybrzeży okupowanego Krymu – podał w niedzielę amerykański dziennik Washington Post. Do incydentu miało dojść we wrześniu 2022 roku. Medium powołuje się na dokumenty, które miały wyciec z Pentagonu.

Do zdarzenia miało dojść 29 września ubiegłego roku u wybrzeży Krymu. “Według dokumentów wojskowych USA, które pojawiły się w internecie, rosyjski myśliwiec w ubiegłym roku omal nie zestrzelił brytyjskiego samolotu zwiadowczego [RC-135 ]” – pisze amerykański dziennik. Medium podkreśla, że incydent mógł “wciągnąć USA i NATO do wojny na Ukrainie”.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace miał poinformować Izbę Gmin w październiku, że dwa rosyjskie myśliwce Su-27 przechwyciły brytyjską maszynę w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym.

Rosjanie mieli operować w “lekkomyślny” sposób, a jeden z ich samolotów zbliżył się do brytyjskiej maszyny na odległość 15 stóp (niecałe 5 metrów).

Na pewnej odległości rosyjski myśliwiec wystrzelił przy tym pocisk. Wallace tłumaczył ten fakt “błędem technicznym”. Miał przekazać, że rozmawiał o tym z przedstawicielami Kremla.

Dziennik podaje, że dokument był adresowany do Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Pentagonu z oznaczeniem SECRET/NOFORN. Oznacza to, że nie był przeznaczony dla zagranicznych odbiorców.

Doniesienia medialne wskazują, że do sieci wyciekło ponad 100 zdjęć dokumentów, oznaczonych m.in. jako „ściśle tajne”, dotyczących wojny na Ukrainie. Dziennikarze ustalili, że pierwotnie, około 1 marca br., materiały zostały opublikowane na jednym z forów fanów gry Minecraft na serwisie Discord. W ostatnim czasie wiele z nich zostało usuniętych, ale analitycy zdołali zapisać ponad 60 plików.

Jak pisaliśmy, wcześniej amerykański „The New York Times” poinformował, że Pentagon prowadzi śledztwo w sprawie ściśle tajnych dokumentów USA i NATO dotyczących planowanej ukraińskiej kontrofensywy, które wyciekły do mediów społecznościowych. Zawierają one m.in. dane na temat formowania, szkolenia i wyposażania ukraińskich brygad, dostaw zachodniego sprzętu czy tempa zużycia amunicji.

W ocenie analityków, część dokumentów mogła zostać zmanipulowana.

Zobacz także: Amerykański MQ-9 Reaper spadł do Morza Czarnego po incydencie z rosyjskimi Su-27

washingtonpost.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply