Rosyjskie służby specjalne usiłują rozsiewać dezinformację oraz wątpliwości na temat zachodnich szczepionek przeciwko Covid-19 za pomocą sieci prowadzonych portali internetowych – napisał w niedzielę „Wall Street Journal” (WSJ).

Medium powołuje się na przedstawicieli Departamentu Stanu USA, którzy powiązali cztery portale internetowe, kwestionujące skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, jako prowadzone bezpośrednio przez rosyjskie służby.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W artykule wymieniono New Eastern Outlook oraz Oriental Review, które mają być prowadzone przez Służbę Wywiadu Zagranicznego (SWR), a także portal News Front związany z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) i Rebel Inside kontrolowany przez wywiad wojskowy GRU. Amerykańskie władze uważają, że wspomniane portale, mimo ograniczonej liczby czytelników, wprowadzają fałszywe narracje, które „mogą być wzmacniane i podejmowane przez inne rosyjskie i międzynarodowe media”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„WSJ” podaje, że publikacje, które były zamieszczane na wspomnianych portalach, wyolbrzymiały ryzyko efektów ubocznych stosowania zachodnich szczepionek, kwestionowały ich skuteczność oraz bezpieczeństwo. Podkreślono, że często opierały się na faktycznych doniesieniach, jednak pomijały szerszy kontekst zdarzeń. Medium zaznacza, że podobne działania stosowały rosyjskie media państwowe oraz oficjalne konta rosyjskich władz w mediach społecznościowych.

Dziennik odwołuje się także do raportu, który został przygotowany przez ośrodek German Marshall Fund (GMF). Raport dotyczy analizy przekazu chińskich, rosyjskich i irańskich mediów, a także instytucji państwowych w internecie. W dokumencie wskazano, że przekaz rosyjski jest zdecydowanie najbardziej negatywny, zwłaszcza wobec szczepionek Pfizera (86 proc. analizowanych wpisów miało negatywny wydźwięk) oraz Moderny (76 proc.).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Eksperci są zdania, że kampania dezinformacji to element walki o miejsce dla rosyjskiej szczepionki Sputnik V na międzynarodowym rynku.

Zobacz także: Austria: Wstrzymano szczepienia z użyciem preparatu AstraZeneca. Powód – śmierć kobiety

wsj.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    budulaj :

    informacje o szczepionkach wysiewają się same, bez igerencji jakchkolwiek ,,służb,,: Norwegia-23 przypadki śmiertelne, Francja 149 przypadków chorobowych po szczepieniu A-Z, Holandia-3 przypadki śmiertelne, Austria-1 przypadek śmierci i jeden zator płucny, zatrzymanie szczepień, a WSJ jak zwykle ostatnio próbuje spraw ę ,,rozmydlić,, ukryć niedopracowania i oczywiście, a jakże by inaczej, zwalić winę na Rosję.