Rosyjskie służby specjalne usiłują rozsiewać dezinformację oraz wątpliwości na temat zachodnich szczepionek przeciwko Covid-19 za pomocą sieci prowadzonych portali internetowych – napisał w niedzielę “Wall Street Journal” (WSJ).

Medium powołuje się na przedstawicieli Departamentu Stanu USA, którzy powiązali cztery portale internetowe, kwestionujące skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, jako prowadzone bezpośrednio przez rosyjskie służby.

W artykule wymieniono New Eastern Outlook oraz Oriental Review, które mają być prowadzone przez Służbę Wywiadu Zagranicznego (SWR), a także portal News Front związany z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) i Rebel Inside kontrolowany przez wywiad wojskowy GRU. Amerykańskie władze uważają, że wspomniane portale, mimo ograniczonej liczby czytelników, wprowadzają fałszywe narracje, które “mogą być wzmacniane i podejmowane przez inne rosyjskie i międzynarodowe media”.

“WSJ” podaje, że publikacje, które były zamieszczane na wspomnianych portalach, wyolbrzymiały ryzyko efektów ubocznych stosowania zachodnich szczepionek, kwestionowały ich skuteczność oraz bezpieczeństwo. Podkreślono, że często opierały się na faktycznych doniesieniach, jednak pomijały szerszy kontekst zdarzeń. Medium zaznacza, że podobne działania stosowały rosyjskie media państwowe oraz oficjalne konta rosyjskich władz w mediach społecznościowych.

Dziennik odwołuje się także do raportu, który został przygotowany przez ośrodek German Marshall Fund (GMF). Raport dotyczy analizy przekazu chińskich, rosyjskich i irańskich mediów, a także instytucji państwowych w internecie. W dokumencie wskazano, że przekaz rosyjski jest zdecydowanie najbardziej negatywny, zwłaszcza wobec szczepionek Pfizera (86 proc. analizowanych wpisów miało negatywny wydźwięk) oraz Moderny (76 proc.).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Eksperci są zdania, że kampania dezinformacji to element walki o miejsce dla rosyjskiej szczepionki Sputnik V na międzynarodowym rynku.

Zobacz także: Austria: Wstrzymano szczepienia z użyciem preparatu AstraZeneca. Powód – śmierć kobiety

wsj.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. budulaj
    budulaj :

    informacje o szczepionkach wysiewają się same, bez igerencji jakchkolwiek ,,służb,,: Norwegia-23 przypadki śmiertelne, Francja 149 przypadków chorobowych po szczepieniu A-Z, Holandia-3 przypadki śmiertelne, Austria-1 przypadek śmierci i jeden zator płucny, zatrzymanie szczepień, a WSJ jak zwykle ostatnio próbuje spraw ę ,,rozmydlić,, ukryć niedopracowania i oczywiście, a jakże by inaczej, zwalić winę na Rosję.