Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało dane dotyczące nabywania gruntów przez cudzoziemców. Najwięcej gruntów wykupili Niemcy i Holendrzy.

Z rejestrów danych MSWiA sprawującego nadzór nad sprzedażą gruntów cudzoziemcom wynika, że w 2016 roku cudzoziemcy na podstawie 5 tys. 191 transakcji kupili w Polsce nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 3 tys. 185,48 ha. Z tego 743 transakcje, dotyczyły nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 575,89 ha.

Najwięcej nieruchomości gruntowych kupili w Polsce Niemcy i Holendrzy, następnie Cypru i Luksemburga. Nabywcymi polskiej ziemii są również obywatele Mongolii, Tajwanu, Syrii, Bangladeszu czy Wysp Dziewiczych.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

W ministerialnych rejestrach ujęto również 41 transakcji nabycia lub objęcia przez cudzoziemców akcji lub udziałów w spółkach, będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości o łącznej powierzchni 1 177,35 ha, w tym nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 979 ha”. Akcje kupowali przed wszystkim przedstawiciele Niemiec, Belgii, Danii, Austrii.

MSWiA zaznacza, że grunty rolne i leśne nabyte przez cudzoziemców w 2016 roku to ok. 18 proc. powierzchni wszystkich nabytych gruntów. W większości grunty zostały nabyte w celach mieszkaniowych lub pod inwestycje gospodarcze.

Czytaj również: Ukraińcy wykupują w Polsce więcej mieszkań niż Niemcy

kresy.pl/ MSWIA

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz