W związku z tym, że na Litwie 11 listopada to zwykły dzień roboczy Polacy Wileńszczyzny już w ubiegłe dni wolne rozpoczęli świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

„Święto 11 Listopada jeszcze przed nami, jednak Polacy na Litwie już zaczęli obchodzić swe najważniejsze, niegdyś zakazane, święto” relacjonuje portal Wilnoteka. Uroczyste obchody odbyły się między innymi w istotnym centrum polskości na Litwie jakim są Soleczniki. Rozpoczęła je Msza Święta w miejscowym kościele celebrowana przez księdza Daniela Narkuna w intencji mieszkańców i wolności.

W solecznickim Centrum Kultury zebrało się wielu mieszkańców miasta, któych przywitał prezes Solecznickiego Rejonowego Oddziału Związku Polaków na Litwie, a zarazem popularny mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz. Zaznaczył, że niepodległość państwa można świętować niezależnie od miejsca zamieszkania. „Niech ten dzień nam uświadomi z jakiego wielkiego dorobku przeszłości korzystamy i kolejny raz wzmocni nas, abyśmy nadal, z honorem, dawali świadectwo swojej przynależności narodowej wśród innych narodów, z którymi współżyjemy. Dzisiejszy patriotyzm musi być budowany na filarach nowoczesnej oświaty chrześcijańskiego wychowania, na pracy u podstaw i aktywnej działalności społecznej. Nie jesteśmy narodem „na dziś”. Przetrwaliśmy, wytrwamy i zwyciężymy” – mówił Palewicz.

Na uroczystości pojawiło się wielu innych przedstawicieli lokalnych władz rejonu rządzonego przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie, w tym wicemer rejonu solecznickiego Andrzej Andruszkiewicz, dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego Józef Rybak, wicedyrektor administracji samorządu Beata Pietkiewicz i wielu radnych. Do zebranych przemówił wiceprezydent miasta Łodzi Ireneusz Jabłoński doceniając to, że mieszkańcy Solecznik trwają przy polskiej tożsamości narodowej, a lokalne władze zarządzają miastem i rejonem w sposób sprawny i gospodarny.

Na scenie wystąpił zespół pieśni i tańca „Kwiaty Polskie”, działający przy Gimnazjum w sąsiednich Ejszyszkach, ale też laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga „Złoty Liść”.

W rejoie solecznickim Polacy stanowią 78% mieszkańców.

/salcininkai.lt/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz