Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom umożliwiła w czwartek zaprzestanie noszenia masek w pełni zaszczepionych osób na zewnątrz w tłumie i w większości wnętrz – poinformował portal NBC News.

Jak poinformował portal NBC News, Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom umożliwiła w czwartek zaprzestanie noszenia masek w pełni zaszczepionych osób na zewnątrz w tłumie i w większości wnętrz.

„Dzisiaj jest wielki dzień dla Ameryki” – powiedział Prezydent Joe Biden podczas przemówienia w Ogrodzie Różanym, podczas którego on i jego pracownicy wyszli bez masek. „Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, nie musisz już nosić maski” – powiedział, podsumowując nowe wytyczne i zachęcając więcej Amerykanów do szczepienia. „Zaszczep się – lub noś maskę, dopóki tego nie zrobisz”.

Wytyczne nadal wymagają noszenia masek w zatłoczonych pomieszczeniach, takich jak autobusy, samoloty, szpitale, więzienia i schroniska dla bezdomnych, ale pomogą utorować drogę do ponownego otwarcia miejsc pracy, szkół i innych miejsc – a nawet wyeliminują potrzebę dystansowania się społecznego dla tych, którzy są w pełni zaszczepieni.

„Wszyscy tęskniliśmy za tym momentem – kiedy możemy wrócić do pewnego poczucia normalności” – powiedziała Rochelle Walensky, dyrektor CDC, na wcześniejszej odprawie w Białym Domu.

CDC i administracja Bidena znalazły się w obliczu presji, aby złagodzić ograniczenia dotyczące w pełni zaszczepionych osób częściowo po to, aby podkreślić korzyści płynące z otrzymania szczepionki. Agresywna kampania szczepień w tym kraju opłaciła się: przypadki wirusów w USA są najniższe od września, zgony są na najniższym poziomie od kwietnia ubiegłego roku, a wskaźnik pozytywnych wyników testów jest najniższy od początku pandemii.

Walensky powiedziała, że długo oczekiwana zmiana jest zasługą milionów zaszczepionych ludzi i jest oparta na najnowszych badaniach naukowych dotyczących skuteczności tych zastrzyków „Każdy, kto jest w pełni zaszczepiony, może uczestniczyć w zajęciach wewnątrz i na zewnątrz – dużych lub małych – bez noszenia maski i fizycznego dystansowania się” – powiedziała Walensky „Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, możesz zacząć robić rzeczy, które przestałeś robić z powodu pandemii”.

Zobacz też: Firmy proszą rząd o szczepienia dla pracowników z Ukrainy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Walensky i Biden powiedzieli, że osoby, które nie są w pełni zaszczepione, powinny nadal nosić maski w pomieszczeniach.

„Dotarliśmy tak daleko – chrońmy się, dopóki nie dotrzemy do mety” – powiedział Biden, zauważając, że większość Amerykanów poniżej 65 roku życia nie jest jeszcze w pełni zaszczepiona. Powiedział, że rząd nie zamierza narzucać zaleceń dotyczących noszenia maski osobom, które nie są jeszcze w pełni zaszczepione.

„Nie zamierzamy wychodzić i aresztować ludzi” – dodał Biden, który powiedział, że wierzy, że Amerykanie chcą dbać o swoich sąsiadów. „Jeśli nie zostałeś zaszczepiony, załóż maskę dla własnej ochrony i ochrony osób, które również nie zostały jeszcze zaszczepione”.

Kresy.pl/NBC News

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz