W internecie odkryto ogromną bazę materiałów propagandowych ISIS. O znalezisku zostały poinformowane Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, ale repozytorium wciąż się powiększa – donosi BBC.

Cyfrowa biblioteka zawierającą ponad 90 000 pozycji i odwiedzana przez około 10 000 unikalnych użytkowników miesięcznie została odkryta przez badaczy z Instytutu Dialogu Strategicznego (ISD).

Baza odnaleziona została w październiku 2019 roku po śmierci lidera ISIS Abu Bakr al-Baghdadiego. Wypuszczono wtedy do mediów społecznościowych wiele wpisów zawierających krótki link, który prowadził do bazy zawierającej dokumenty i filmy w dziewięciu językach.

W bazie odnaleźć można szerokie spektrum materiałów propagandowych. Zarówno te przedstawiające brutalną przemoc jak i nagrania prezentujące styl życia w Państwie Islamskim, teksty religijne i filozoficzne. Materiały rozpowszechniane były m.in. za pomocą kont botów.

„[Tam jest] wszystko, co musisz wiedzieć, aby zaplanować i przeprowadzić atak” – stwierdził Moustafa Ayad, zastępca dyrektora ISD i odkrywca archiwum w komentarzu dla BBC. „Zasadniczo uczą cię, jak być lepszym terrorystą”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

O znalezisku zostały powiadomione władze Wielkiej Brytanii i USA, jednak baza wciąż funkcjonuje.

CZYTAJ TAKŻE: Włochy: przejęto „najwięskzy na świecie” ładunek amfetaminy. Zamieszane ISIS i Camorra

Kresy.pl / BBC 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz