W kolejnej rozmowie na kanale KresyTV, redaktor Mateusz Pławski spotkał się z z Marcinem Romanowskim, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i z Krzysztofem Bosakiem, posłem Konfederacji i wiceprezesem Ruchu Narodowego.

Podczas kolejnej rozmowy na naszym kanale YouTube, goście redaktora Mateusza Pławskiego rozmawiali na temat nowelizacji KPA i roszczeń do mienia bezspadkowego.

„Nie chcę żeby to wybrzmiało zbyt populistycznie” – mówił Marcin Romanowski. „W pierwszej kolejności te rozwiązania stopują tzw. dziką reprywatyzację. Dziką nie dlatego, że ja czy Solidarna Polska jesteśmy przeciwnikami sprawiedliwości i zwracania zabranej własności, ale dziką w tym sensie, że od czasu tych bezprawnych wywłaszczeń, czy w okresie III Rzeszy czy później w okresie PRLu, minęło już bardzo wiele czasu i te stany faktyczne trudno rozwikłać w tym momencie, było dużo niesprawiedliwości, dużo oszustw, dużo działań przestępczych w związku ze stwierdzaniem nieważności ówczesnych decyzji administracyjnych, czyli to co się działo przez ostatnie lata (…) to wszystko działo się w oparciu o pewne indywidualne, konkretne akty” – mówił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. „Zdarzały się sytuacje niedopuszczalne (…) odzyskiwanie majątków przez osoby nieuprawnione, bardzo często przez handlarzy roszczeń i było po prostu niesprawiedliwe”.

„Jeżeli chodzi o stan prawny to z grubsza rzecz biorąc jest tak jak powiedział mój przedmówca” – odpowiadał poseł Krzysztof Bosak. „Natomiast w mediach te działania są przedstawiane czy sklejane z tematem roszczeń bezspadkowych wychodzących ze środowisk diaspory żydowskiej czy polityków państwa izraelskiego. Tu trzeba powiedzieć, że mimo, że niektórzy politycy próbowali te tematy łączyć to nie ma tu nic wspólnego. Dlatego cała ta ścieżka administracyjnego odzyskiwania ona ma sens tylko jak ktoś przychodzi i przedstawia się jako dysponujący tytułem do danej nieruchomości, a więc nie dotyczy to mienia bezspadkowego” – ocenił wiceprezes Ruchu Narodowego. „Mienia bezspadkowego dotyczy ustawa Stop447 podpisana przez obywateli, której marszałek sejmu do tej pory nie zdecydował się poddać w proces legislacyjny”.

Jak informowaliśmy, w czwartek izraelski dziennik „Haaretz” podał, że Izrael szuka pomocy Stanów Zjednoczonych w walce przeciwko polskiej ustawie – nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego Kpa, określając ją mianem „polskiej ustawy o restytucji holokaustowej”.

Według gazety, Izrael zwrócił się do administracji prezydenta Joe Bidena z prośbą o wsparcie swoich działań przeciwko polskiej ustawie, „która ograniczyłaby roszczenia o restytucję ze strony ocalonych z Holokaustu i ich rodzin za mienie skradzione przez nazistów podczas Holokaustu”.

Jak podano, rozmowom w tej sprawie z Amerykanami przewodzi szef izraelskiej dyplomacji, minister Jair Lapid. „Haaretz” zaznacza, że Lapid w ubiegłym miesiącu otwarcie zaatakował polską ustawę, „doprowadzając do otwartej konfrontacji z Warszawą”. Izraelski minister podniósł tę kwestię podczas swojej rozmowy z sekretarzem stanu USA, Antony Blinkenem i, jak pisze gazeta, „poprosił go o pomoc”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz