USA wysłały Ukrainie kolejne pociski przeciwpancerne Javelin [+FOTO]

Według ukraińskiego ministra obrony, Amerykanie przysłali na Ukrainę już ponad 1300 ton uzbrojenia defensywnego, amunicji i sprzętu wojskowego, w tym przeciwpancerne pociski kierowane systemu Javelin.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w czwartek wieczorem, że na Ukrainę przyleciały kolejne dwa samoloty, wiozące amerykańską pomoc wojskową. Jak napisał na Twitterze, przywiozły one „javeliny, granaty i inną amunicję defensywną dla Sił Zbrojnych Ukrainy”. Oba transporty ważyły razem około 130 ton.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Reznikow zaznaczył też, że łącznie Amerykanie dostarczyli samolotami na Ukrainę uzbrojenie i sprzęt o wadze ponad 1200 ton. Dodał, że to nie wszystko i spodziewane są kolejne transporty. Minister zamieścił też zdjęcia, na których widać m.in. kontenery do przewożenia systemu przeciwpancernego Javelin.

W piątek rano Ambasada USA w Kijowie poinformowała za pośrednictwem serwisu społecznościowego, że w nocy na lotnisku Boryspol wylądował kolejny, 14. z kolei transport lotniczy ze wsparciem dla Ukrainy.

„Stany Zjednoczone dostarczyły już prawie 1200 ton materiałów, zaaprobowanych w styczniu przez prezydenta Bidena, których Ukraina potrzebuje, żeby bronić się przed trwającą rosyjską agresją” – napisano. Wartość tej pomocy to 200 mln dol. Na dołączonych zdjęciach ponownie widać pojemniki na rakietowe pociski przeciwpancerne Javelin.

Później minister Reznikow zamieścił jeszcze jeden wpis, według którego w piątek na Ukrainę przyleciało „kolejnych 90 ton amerykańskiej amunicji”. Według niego, obecnie łączna waga wszystkich dotychczasowych transportów wojskowych przekracza 1300 ton. Na zdjęciach widać kolejne kontenery z „javelinami”.

Jak pisaliśmy, w środę w Kijowie wylądowały dwa amerykańskie samoloty transportowe z pomocą wojskową. Poprzednio podawaliśmy też, że amerykańskie uzbrojenie zostało dostarczone do Kijowa w niedzielę. Wówczas również było to 80 ton amunicji. Portal EspressoTV informował w niedzielę, że Amerykanie przysłali do tego kraju łącznie 650 ton defensywnego sprzętu wojskowego w ciągu dwóch tygodni.

Przekazanie broni na Ukrainę zapowiedziała także władze Polski. Stało się to wkrótce po tym, gdy minister brony tego pierwszego państwa podkreślił, że jak do tej Polska nie udzieliła mu tego rodzaju wsparcia. Okazało się, że w ramach dostaw na Ukrainę ma także trafić najnowocześniej wyrzutnie pocisków przeciwpancernych rodzimej produkcji, do tej pory objęte zakazem eksportu jako rozwinięta technologia.

Czytaj także: Ukraina: mamy więcej broni przeciwpancernej niż Rosja czołgów przy granicy

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz