Departament Stanu USA wnioskuje do Kongresu o zatwierdzenie warunków sprzedaży Polsce systemów artylerii rakietowej HIMARS w ramach programu „Homar”, a także o zgodę na potencjalną sprzedaż Polsce uzbrojenia dla samolotów F-16C/D.
O działaniach Departamentu Stanu USA poinformował we wtorek wieczorem szef MON, Antoni Macierewicz.
– Bardzo dobra wiadomość: dziś Departament Stanu USA poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Polski pakietu uzbrojenia klasy powietrze-powietrze przeznaczonego dla wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb – napisał na Twitterze. – Ponadto Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Polski pakietu amunicji oraz wyposażenia przeznaczonego dla rakietowych zestawów Homar.
Przeczytaj: Macierewicz: wyrzutnie Homar kupimy od USA, okręty podwodne najpewniej zbudujemy z Niemcami
We wtorek amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej (DSCA), wchodząca w skład Pentagonu poinformowała, że w Kongresie zostało złożone formalne potwierdzenie planów sprzedaży:
– Departament Stanu USA ostatecznie określił się we wtorek z zamiarem sprzedaży Polsce zaawansowanego systemu rakietowego HIMARS.
W komunikacie zaznaczono, że rząd RP zwrócił się też do USA ws. sprzedaży zaawansowanych wyrzutni rakietowych dla pocisków rodziny GMLRS, systemów rakietowych typu ATACMS, a także wyposażenia i pocisków. Łączna wartość zamówienia to 250 mln dolarów USA. Również w tym przypadku wnioskowano o zgodę.
Każda pojedyncza wyrzutnia HIMARS może pomieścić sześć pocisków GMLRS albo pojedynczy ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów.
DSCA w dość standardowej formule dodaje, że „sprzedaż najnowocześniejszego sprzętu militarnego Polsce jest zgodna z celami polityki zagranicznej USA w regionie i względami bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych”. Cele te polegają m.in. na wyposażaniu sojuszników USA w Europie Środkowej, określanych mianem kluczowych, w nowoczesne systemy obronne, wzmacniające ich związki z siłami USA, co zdaniem Waszyngtonu „służy bezpieczeństwu”.
Jak podkreślono w komunikacie DSCA, omawiana sprzedaż broni „ma na celu wzmocnienie instrumentów amerykańskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa ważnego sojusznika Stanów Zjednoczonych w ramach NATO”.
Przeczytaj: Artyleria wychodzi z lamusa
Z kolei w przypadku uzbrojenia dla F-16, chodzi o pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-7 AMRAAM. Polska chce kupić 150 takich rakiet, wraz z częściami zamiennymi, kontenerami do przechowywania, wsparciem technicznym, dokumentacją i szkoleniem. Wartość zamówienia oszacowano również na 250 mln dol. Głównym dostawcą ma być koncern Raytheon, przy wniosku nie ma wzmianki o offsecie.
Teraz, Kongres USA ma 15 dni na wyrażenie sprzeciwu lub ewentualne zablokowanie transakcji, bądź modyfikację warunków kontraktu. Po upływie tego terminu, administracja może sfinalizować porozumienie.
Zakup systemów HIMARS od Amerykanów planuje również Rumunia. Dotyczy to zakupu 54 wyrzutni systemu HIMARS wraz z 162 pociskami rodziny GMLRS i 54 pocisków ATACMS. W odniesieniu do tych pierwszych, połowa z nich to pociski GMLRS Unitary z głowicami odłamkowo-burzącymi, a reszta – z głowicami „alternatywnymi”, które mają zastąpić klasyczną amunicję kasetową. Ponadto, Rumunia zamówiła również 24 systemy kontroli ognia AFATDS (Advanced Field Artillery Tactical Data Systems), 30 samochodów M1151A1 HMMWV „humvee” wraz z pakietem wyposażenia i części zamiennych. Wiele wskazuje na to, że Rumunia będzie pierwszym w Europie użytkownikiem systemu HIMARS. Wartość transakcji szacowana jest na 1,25 mld dolarów.
Wcześniej informowaliśmy, że Rumunia zdecydowała się na zakup 7 baterii systemu obrony powietrznej Patriot konfiguracji 3+ wraz z odpowiednim wyposażeniem oraz ponad 200 pociskami za równowartość ponad 14,5 mld zł, bez offsetu. Zgodę na sprzedaż wyraził Departament Stanu USA. Poza tym, w ramach programu modernizacji armii Rumunia kupuje także nową partię myśliwców wielozadaniowych F-16. Jest również bardzo prawdopodobne, że zakupi amerykańskie śmigłowce uderzeniowe AH-1Z Viper.
PAP / RIRM / dsca.mil / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!