Stany Zjednoczone ogłosiły dziś podpisanie umowy pożyczki bezpośredniej o wartości 2 miliardów dolarów w ramach zagranicznego finansowania wojskowego (FMF) w celu wsparcia modernizacji obronności Polski.

Jak poinformował Pentagon, Stany Zjednoczone ogłosiły dziś podpisanie umowy pożyczki bezpośredniej o wartości 2 miliardów dolarów w ramach zagranicznego finansowania wojskowego (FMF) w celu wsparcia modernizacji obronności Polski.

“Polska jest niezłomnym sojusznikiem USA, a bezpieczeństwo Polski ma kluczowe znaczenie dla zbiorowej obrony wschodniej flanki NATO. Oprócz swojej kluczowej roli wspierającej w ułatwianiu pomocy międzynarodowej dla sąsiedniej Ukrainy, Polska wykazała swoje żelazne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego poprzez solidne inwestycje w wydatki na obronę. Polska w dalszym ciągu wykazuje przywództwo w NATO, spełniając zobowiązanie dotyczące inwestycji w obronę podjęte na szczycie Walii w 2014 r. Polska planuje znaczną rozbudowę Sił Zbrojnych RP; zamieniając swój dotychczasowy sprzęt wojskowy pochodzenia rosyjskiego na rzecz ambitnego wieloletniego programu modernizacji obronności o wartości wielu miliardów dolarów; zawarła umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA) ze Stanami Zjednoczonymi; gości siły sojusznicze i amerykańskie, w tym dowodzoną przez USA Grupę Bojową NATO i Dowództwo V Korpusu USA i aktywnie uczestniczy w misjach NATO w całym regionie” – czytamy.

Rząd USA przekazuje do 60 mln dolarów w ramach FMF na pokrycie kosztów tej pożyczki, co pomoże przyspieszyć modernizację obronności Polski poprzez wsparcie pilnych zamówień na artykuły i usługi obronne ze Stanów Zjednoczonych.

“Pożyczki bezpośrednie FMF to narzędzie współpracy w zakresie bezpieczeństwa zarezerwowane dla niektórych z naszych najważniejszych partnerów we współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Wpływy z pożyczki w dalszym ciągu wspierają wysiłki Polski na rzecz modernizacji wojskowej w szerokim zakresie zdolności, znacząco przyczyniając się do wzmocnienia obrony i odstraszania wschodniej flanki NATO” – czytamy w obstawieniu.

Jak poinformowała służba prasowa NATO, cztery myśliwce F-16 Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przybyły do bazy lotniczej Fetesti w Rumunii 22 września, aby bardziej wzmocnić działania NATO w regionie Morza Czarnego.

„Z radością przyjmuję rozmieszczenie przez Stany Zjednoczone dodatkowych myśliwców F-16 na potrzeby natowskiej misji policji powietrznej w Rumunii” – powiedział pełniący obowiązki rzecznika NATO Dylan White.

„To jasny sygnał, że będziemy chronić każdego sojusznika. W miarę jak Rosja kontynuuje swoją brutalną wojnę agresywną przeciwko Ukrainie, byliśmy świadkami szeregu ataków na ukraińską infrastrukturę bardzo blisko terytorium NATO. Pozostajemy czujni i pozostajemy w bliskim kontakcie z sojusznikami w regionie”.

“W następstwie inwazji Rosji na Ukrainę NATO wzmocniło swoją obecność we wschodniej części Sojuszu, w tym poprzez nowe wielonarodowe grupy bojowe, większą obecność powietrzną i morską oraz regularne loty obserwacyjne” – czytamy w komunikacie.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply