USA: Utrzymanie nielegalnych imigrantów jest 6 razy droższe od deportacji

Waszyngtoński think tank Center for Immigration Studies (CIS) opublikował badanie dotyczące kosztów jakie generuje problem nielegalnych imigrantów.

Średni koszt deportacji jednej osoby ustalony przez CIS wynosi 10,9 tys. dol. W kwocie tej zamyka się koszt aresztowania, osadzenia w ośrodku zamkniętym (więzienie lub areszt policyjny) oraz przeprowadzenia procesu deportacji. Think tank wskazuje, że przeciętnych koszt pozostania tej samej osoby w Stanach Zjednoczonych to 65,3 tys. dol. W kosztach tych CIS uwzględnił zasiłki i świadczenia socjalne, nie brał jednak dzieci nielegalnych imigrantów.

Za prezydentury Baracka Obamy wprowadzono przepisy i rozporządzenia, które spowodowały, że Urząd Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) w 2016 roku deportował 170 tys. nielegalnych mniej niż w 2012 r., pomimo, że wydał o 8 proc. więcej pieniędzy. Średni koszt deportacji w roku 2012 z uwzględnieniem inflacji wynosił 5,9 tys. dol.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: Deportować każdego nielegalnego imigranta!

Raport wskazuje, że w Stanach Zjednoczonych przebywa obecnie ok. 11,5 mln nielegalnych osób. CIS wyliczył, że całkowity koszt ich utrzymania (do śmierci) wynosi 746,3 mld dolarów, a ich deportacja kosztowałaby 124,1 mld dolarów, przy kosztach za rok 2016 roku.

Dyrektor CIS Steven A. Camarota wskazuje, że koszty jakie generują nielegalni imigranci wynikają z faktu, że w większości są to osoby słabo wykształcone, nieposiadające kwalifikacji do pracy, które potrzebują więcej pomocy i świadczeń socjalnych ze strony rządu.

Z kolei dyrektor ICE Thomas Homan w zeszłym tygodniu oświadczył, że kierowany przez niego urząd w tym roku najprawdopodobniej nie pobije rekordu liczby deportacji z 2012 roku, jednak chce do tego doprowadzić w przyszłości. Zaznaczył, że dzięki prezydentowi, który rozwiązał ręce stróżom prawa, agencja może zidentyfikować dużą liczby nielegalnych imigrantów. Z tego powodu chce on wysłać setki agentów imigracyjnych do tzw. miast azylowych, aby rozpocząć zatrzymywanie nielegalnie przebywających tam kryminalistów.

W lipcu ICE podało, że od czasu objęcia urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa liczba przypadków nielegalnego przekraczania granic spadła o 70 proc., a liczba aresztowań osób przebywających w kraju nielegalnie wzrosła o 40 proc.

kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply