USA: pożar audytorium polskiej szkoły na Long Island [+VIDEO/+FOTO]

W wyniku pożaru spłonęło audytorium polskiej szkoły w Copiague na Long Island, przy parafii Wniebowzięcia NMP. Budynek został poważnie uszkodzony i niewykluczone, że audytorium trzeba będzie zbudować od nowa.

W środę po południu w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Zbigniewa Herberta w Copiague na Long Island, w amerykańskim stanie Nowy Jork, wybuchł duży pożar. Ognień objął audytorium parafii Wniebowzięcia NMP (Our Lady Of The Assumption), które należy do szkoły.

Do akcji wkroczyli strażacy, którym udało się ugasić ogień. Praktycznie cały dach uległ jednak zawaleniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na miejsce udał się Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Adrian Kubicki. Poinformował, że audytorium polskiej szkoły w Copiague zostało zniszczone przez pożar, zaś sama siedziba stojącej obok szkoły, choć bezpośrednio nie ucierpiała, to jest zalana wodą w wyniku prowadzonej akcji gaśniczej. Kościół parafialny jest zadymiony, ale bez zniszczeń. Nikt nie ucierpiał.

„Szczęśliwie nikt nie ucierpiał i nie ma śladu działania osób trzecich. Śledztwo da ostateczne potwierdzenie przyczyn pożaru” – napisał konsul na Facebooku. Dodał, że proboszcz parafii, ks. Dariusz Koszyk oraz dyrektorka szkoły, Dorota Szczech, zareagowali błyskawicznie. „Pełna skala szkód będzie znana za kilka dni. Działamy wspólnie z Polską Radą Szkół Uzupełniających, by zapewnić szkole pomoc i dalsze funkcjonowanie”.

Wiadomo jednak, że uszkodzenia i zniszczenia w budynku są na tyle duże, że na pewno nie będzie mógł być już użytkowany. Konieczny będzie poważny remont, a nie wykluczone, że budynek trzeba będzie zbudować od nowa. Dyrektorka placówki przyznała, że szkody są bardzo duże i jest to wielka strata dla szkoły i dla parafii. W audytorium przechowywano większość sprzętu szkolnego, m.in. książki i flagi.

Według informacji podanych przez przedstawicieli polskiej szkoły, na razie nie wiadomo dokładnie, dlaczego wybuchł pożar, „wygląda jednak na to, że nie miało to nic wspólnego z ostatnimi zamieszkami”. Przyczynę pożaru ma ustalić śledztwo. W opinii konsula Kubickiego, przyczyną pożaru mogła być jakaś awaria, być może sieci elektrycznej. Według niektórych miejscowych Polaków, pożar zaczął się na dachu audytorium.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Konsul Kubicki oraz Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających, pani Dorota Andrace, zaoferowali swoją pomoc dla szkoły. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy jestem w stałym kontakcie z polskim konsulem w Nowym Jorku oraz resortem edukacji.

Szkoła kształci polskie dzieci od klas najmłodszych do 11 klasy licealnej. Uczęszcza do niej ponad 530 uczniów. Personel liczy około 30 osób, z czego ponad 20 osób to kadra nauczycielska. Samo audytorium niespełna rok temu oddano do użytku po kapitalnym remoncie.

Facebook / radiozet.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz