Departament Stanu ogłosił dzisiaj, że Stany Zjednoczony opuszczają organizację UNESCO, zajmującą się działaniem na rzecz rozwoju nauki i kultury.

Departament Stanu przekazał informację decyzji dyrektora generalnego UNESCO Irinę Bokową. Stany Zjednoczone wyjdą z organizacji 31 grudnia tego roku. Będą jednak posiadać status obserwatora przy tej agendzie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Od 2011 roku, kiedy do UNESCO została przyjęta Palestyna, USA wycofały się z finansowania organizacji. Stany Zjednoczone wpłacały do kasy organizacji 80 mln dolarów rocznie, co stanowi 22 proc. jej budżetu. Aktualnie Stany Zjednoczone utrzymują jedynie swoje biuro w Paryżu.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael zawiesza członkostwo w UNESCO

Nie była to łatwa decyzja. Odzwierciedla ona obawy Stanów Zjednoczonych w związku z rosnącymi należnościami UNESCO, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami – przekazał amerykański resort dyplomacji. Podkreślono, że Stany Zjednoczone będą starały się angażować w charakterze nieczłonkowskiego państwa obserwatora w celu wniesienia (do organizacji) amerykańskich poglądów, punktu widzenia i opinii.

Decyzja USA spotkała się z ubolewaniem ze strony dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokowa. Zaznaczyła, że decyzja USA jest stratą dla multilateralizmu i dla wspólnoty Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Z kolei z decyzji o opuszczeniu tej agendy ONZ przez USA cieszy się Izrael, którego władze wyraziły dzisiaj zadowolenie z tego powodu. Ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon oświadczył: W Organizacji Narodów Zjednoczonych wkraczamy w nową erę: taką, że gdy dopuszczamy się dyskryminowania Izraela, musimy zapłacić cenę.

Kresy.pl / rp.pl / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply