Ogłoszony niedawno kontrakt dla koncernu Raytheon na systemy rakietowe ziemia-powietrze NASAMS dla Ukrainy, wart ponad 182 mln dol., obejmuje dwie baterie, których zakup zapowiedziano w ramach trzeciego pakietu pomocy wojskowej – podał Pentagon.

Jak wynika z opublikowanego w środę komunikatu Departamentu Obrony USA, Amerykanie zamawiają dla Ukrainy dwie baterie systemów obrony powietrznej średniego i dalekiego zasięgu NASAMS.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia br. Pentagon podpisał kontrakt z firmą Raytheon na produkcję systemów rakietowych ziemia-powietrze NASAMS dla Ukrainy, wraz z pakietem szkoleniowym i wsparcia logistycznego. Warte ponad 182 mln dolarów zamówienie ma zostać zrealizowane w całości do sierpnia 2024 roku. Finansowanie zostaje zapewnione poprzez środki z programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).

Według przedstawicieli Pentagonu, zakup NASAMS dla Ukraińców ma wzmocnić ich zdolności w zakresie obrony przed zaawansowanymi zagrożeniami z powietrza, w tym przed dronami, śmigłowcami oraz rakietami manewrującymi.

Jak wyjaśnia strona amerykańska, umowa dotycząca NASAMS to rodzaj kontraltu, w którym wyznaczona kwota nie może zostać przekroczona – kwota ponad 182 mln dolarów to cena maksymalna. Składają się na nią rekompensata dla wykonawcy za faktycznie poniesione koszty plus stała opłata.

Cytowany w komunikacie William A. LaPlante, podsekretarz obrony USA ds. pozyskiwania uzbrojenia zaznaczył, że NASAMS to sprawdzone systemy, które „naprawdę zmienią pole bitwy” na Ukrainie.

Każda samobieżna wyrzutnia NASAMS posiada sześć kontenerów z pociskami rakietowymi ziemia-powietrze. Zasięg w konfiguracji NASAMS II, wykorzystującej rakiety AIM-120С AMRAAM wynosi do 25 km, przy pułapie lotu celu do 14-15 ok. W skład jednej baterii NASAMS II wchodzi łącznie do 12 wyrzutni, zgrupowanych w jednostki ogniowe, liczące po trzy wyrzutnie. W przypadku NASAMS III, każda bateria składa się z sześciu wyrzutni.

Dodajmy, że na początku lipca br. Amerykanie poinformowali, że w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 820 mln dolarów dostarczą Ukrainie m.in. dwa systemy rakietowe ziemia-powietrze NASAMS. W swoim komunikacie prasowym, Raytheon zaznaczył, że zamówione ostatnio systemy NASAMS zostaną dostarczone na Ukrainę w odpowiedzi na zapotrzebowanie tego państwa w zakresie obrony przed zagrożeniami z powietrza. Podano też, że opisywane zamówienie jest częścią właśnie trzeciego pakietu USAI, ogłoszonego 1 lipca br. Obejmuje on również do 150 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm i cztery radary przeciwartyleryjskie.

Czytaj także: WSJ: wojna na Ukrainie wyczerpuje zapasy amunicji USA, poziom pocisków kal. 155 mm „niekomfortowo niski”

Jak informowaliśmy, w ramach ogłoszonego 24 sierpnia, w Dzień Niepodległości Ukrainy, nowego pakietu pomocy wojskowej Ukraina otrzyma od USA około 2,98 mld dol. na pozyskanie broni i sprzętu, w tym pozyskanie zaawansowanych systemów obrony powietrznej (chodzi tu głównie o NASAMS), artylerii i blisko ćwierć miliona sztuk amunicji artyleryjskiej, systemów przeciwko latającym bezzałogowcom i radarów przeciwartyleryjskich, a także dronów wraz z częściami zamiennymi. Odbędzie się to jednak inaczej niż dotąd, a mianowicie w ramach programu Program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Zakłada on pozyskiwanie broni i sprzętu od producentów, a nie pobieranie go z magazynów sił USA.

Jak sprecyzowano, w ramach tego pakietu Ukraińcy otrzymają sześć wyrzutni systemu NASAMS wraz z pociskami rakietowymi, 24 radary przeciwartyleryjskie (najpewniej AN/TPQ-36), drony Puma i Scan Eagle oraz systemy antydronowe Vampire. Wiadomo też, że na Ukrainę zostaną wysłane rakiety naprowadzane laserowo, ale nie podano, o jakie dokładnie systemy chodzi.

defense.gov / mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply