Upamiętnianie ustaszy wzbudza kontrowersje w Austrii

Już w najbliższą sobotę działacze społeczni z Chorwacji, a nawet przedstawiciel jej władz, przybędą do austriackiego Bleiburga by upamiętnić chorwackich kolaborantów rozstrzeliwanych w tym mieście w 1945 roku. Część Austriaków domaga się zakazania tych uroczystości.

21 austriackich organizacji społecznych i politycznych złożyło do regionalnych władz Karyntii petycję o zakazanie organizowania upamiętnienia zabitych w 1945 roku ustaszy. Wnioskodawcy uznali imprezę, że “gromadzenie się dla upamiętniania ustaszy stało się największym neonazistowskim zgromadzeniem w Europie”. Austriacki parlamentarzysta Karl Oellinger, nazwał przybywających do Bleiburga Chorwatów “zwolennikami państwa faszystowskiego”.

Jednak Gert-Andre Kloesch, prezydent powiatu Voelkermarkt na którego terytorium znajduje się Bleiburg, stwierdził, że “zgromadzenie [Chorwatów] nie może być zakazane z ramach prawa austriackiego”. Jak dodaje: “Nie możemy interweniować przeciw mundurom i symbolom, które są zakazane w Chorwacji, ale nie w Austrii”. Władze Karyntii twierdzą zaś, ze impreza oficjalnie odbywa się od 30 lat jako uroczystości religijne.

Lewicowe organizacje społeczne już w zeszłym roku usiłowały doprowadzić do zakazu uroczystości ku czci ustaszy, ale także wówczas austriacka policja i specsłużby odmówiły interwencji.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w sobotniej uroczystości w Bleiburgu mają wziąć udział minister skarbu państwa Goran Marić, jako oficjalny reprezentant prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović oraz przewodniczący chorwackiego parlamentu Gordan Jandraković, który ma także wygłosić przemówienia.

6 i 7 maja na terytorium Austrii przedostali się uciekający przez armią Josipa Broza Tito chorwaccy i słoweńscy kolaboranci (wśród nich strażnicy obozów koncentracyjnych), także rosyjscy kozacy walczący po stronie III Rzeszy, a nawet serbscy czetnicy. Poddali się oddziałom brytyjskim, ale Brytyjczycy przekazali ich w ręce nowo powołanej armii jugosłowiańskiej. Jej żołnierze dokonali rozstrzelania 10-15 tysięcy z nich.

Ruch chorwackich ustaszy, po inwazji wojsk Osi na Jugosławię w kwietniu 1941 roku, powołał u boku Niemiec i Włoch marionetkowe Niezależne Państwo Chorwackie. W ramach niego ustasze przeprowadzili zorganizowane i okrutne ludobójstwo ludności żydowskiej i serbskiej, łącznie około pół miliona osób. Przeprowadzili też wypędzenia 200 tys. ludności serbskiej.

balkaninsight.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply