Unieważniony przetarg

Ukraiński Fundusz Majątku Państwowego nie uznał wyniku przetargu na kupno Odeskiego Zakładu Przyportowego. To ostatnie tak duże przedsiębiorstwo, obok Ukrtelekomu, które ma zostać sprywatyzowane na Ukrainie.

Konkursem zainteresowanych było kilkanaście firm, w tym polsko-libijsko-norweskie konsorcjum. Jednak po tym, gdy Wiktor Juszczenko w połowie września próbował go anulować, do przetargu stanęły tylko 3 spółki rosyjskie i ukraińskie. Największą kwotę, 5 miliardów hrywien czyli prawie 2 miliardy złotych, zaoferowała Nortima związana z ukraińskimi oligarchami Ihorem Kołomojskim i Ołeksandrem Jarosławskim.Komisja Funduszu Majątku Państwowego nie uznała rezultatów konkursu. Jej zdaniem zaproponowana kwota jest zaniżona. Kolejny konkurs odbędzie się najwcześniej w przyszłym roku. Według premier Julii Tymoszenko, doszło do spisku uczestników przetargu, którzy chcieli kupić przedsiębiorstwo za jak najmniejszą kwotę.

Odeski Zakład Przyportowy ma strategiczne znaczenie, bo znajdują się tam zbiorniki amoniaku oraz końcówka rurociągu wiodącego z rosyjskiego Togliatti i służącego do transportowania tej substancji.

IAR/Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz