Miedwiediew

"Gwarantowana strefa sanitarna będzie gdzieś na granicy z Polską, albo już w samej Polsce" - stwierdził były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

W piątkowym wpisie w mediach społecznościowych Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji i obecny wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej odniósł się do najnowszych pakietów pomocy dla Ukrainy. Wyraził opinię, że coraz bardziej prawdopodobne jest udostępnienie Kijowowi rakiet typu Storm Shadow/SCALP-EG o zasięgu co najmniej 550 km.

Jak dodał, takie działania muszą spotkać się z błyskawicznymi reakcjami ze strony Rosji. Napisał o znaczącym rozszerzeniu tzw. gwarantowanej strefy sanitarnej.

Siły Zbrojne Ukrainy nie były gotowe przeciwstawić się ofensywie Sił Zbrojnych Rosji w obwodzie charkowskim - informował w sobotę The New York Times. (more…)

Stany Zjednoczone nie planują wysyłać instruktorów wojskowych na Ukrainę i prawdopodobnie zrobią to dopiero po zakończeniu wojny z Rosją. (more…)

Chiny nakładają sankcje na amerykańskie firmy z sektora obronności. To odpowiedź na decyzję o sprzedaży uzbrojenia Tajwanowi.

Chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło w poniedziałek nałożenie sankcji na General Atomics Aeronautical Systems, General Dynamics Land Systems i Boeing Defence, Space & Security. Wspomniane podmioty znalazły się na liście "niewiarygodnych podmiotów". Oznacza to, że nie będą mogły prowadzić działalności "importowo-eksportowej" w Chinach.

Firmy nie będą mogły prowadzić nowych inwestycji w Chinach, a ich kadra kierownicza otrzyma także zakaz wjazdu do ChRL.

Szefowa władz Terytorium Autonomicznego Gagauzja Jewgienija Hucuł wyraził przekananie, że to właśnie głos mieszkańców jej regionu okaże się decydującym w kwestii wstąpienia Mołdawii do Unii Europejskiej.

Referendum to odbędzie się 20 października, jednocześnie z pierwszą turą wyborów prezydenta Mołdawii. Stanie się tak z inicjatywy obecnej głowy państwa Mai Sandu, która będzie się ubiegać o reelekcję. Sandu jako polityk zdecydowanie prozachodni namawia do poparcia eurointegracji. Część komentatorów uznała, że rozpisywanie referendum jeszcze przed końcem negocjacji z UE, bez konkretnych warunków wstąpienia jest ruchem Sandu na rzecz zwiększenia swoich szans wyborczych. W kraju nie brakuje jednak przeciwników UE, a jednym z najbardziej prominentnych jest szefowa władz autonomicznej prowincji na południu państwa - Hucuł.

„Jestem pewna, że ​​głos Gagauzji będzie decydujący: w referendum 20 października wraz z większością obywateli Mołdawii powiemy NIE integracji europejskiej” – Hucuł napisała na swoim kanale na Telegramie, zaznaczając, że Mołdawia powinna zmiast tego włączyć się w euroazjatycką przestrzeń gospodarczą animowaną przez Rosję.

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w czwartek w Pekinie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Po raz drugi w ciągu niecałego roku.

Oficjalnie wizyta odbyła się, by uczcić 75 rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych przez Związek Radziecki z Chińską Republiką Ludową. „Dzisiejsze stosunki Chiny-Rosja zostały ciężko wypracowane i obie strony muszą je celebrować i pielęgnować” – powiedział w czwartek Xi, a Putin dodał, że ich dwa państwa pracują nad stworzeniem „bardziej sprawiedliwego i demokratycznego wielobiegunowego porządku świata”, zacytował portal Foreign Policy.

Dwa przywódcy wydali w czwartek wspólne obszerne oświadczenie, w którym poruszyli wszystkie kwestie, od współpracy kosmicznej, przez badania nad energią jądrową, po strategie obchodzenia zachodnich sankcji. W dokumencie podkreślono także sprzeciw Rosji i Chin wobec Stanów Zjednoczonych. Oskarżono Waszyngton o próbę zakłócenia „strategicznej równowagi bezpieczeństwa” i zadeklarowano wolę, by „przeciwdziałać niszczycielskiemu i wrogiemu posunięciu Waszyngtonu w kierunku tak zwanego <<podwójnego powstrzymywania>> naszych krajów”.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%