Gliwiccy policjanci rozpracowali grupę Gruzinów, którzy kradli wartościowe przedmioty z otwartych samochodów. Działali oni nie tylko na Śląsku. Część z zatrzymanych poszukiwana była przez inne jednostki, a jeden miał zakaz przebywania w Strefie Schengen.

Policja poinformowała o sprawie w środowym komunikacie. "25 grudnia ubiegłego roku ktoś skradł dzienny utarg handlowców spod cmentarza przy ulicy Kozielskiej w Gliwicach. Wykorzystując fakt, że bus był otwarty, złodzieje zabrali pozostawione w nim ponad 6 tysięcy złotych. Dwa dni wcześniej w podobny sposób na parkingu w Pyskowicach, skradziona została saszetka z pieniędzmi i kartą płatniczą, z której kilkakrotnie wypłacono pieniądze w województwie opolskim" - czytamy.

Chodziło o grupę Gruzinów, którzy, jak wynikało z ustaleń, „specjalizują” się w tego typu kradzieżach. Policjanci nawiązali kontakt ze śledczymi z radomskiej komendy, gdyż właśnie tam doszło do podobnej kradzieży. Wytypowane zostały dwa auta, którymi mogli poruszać się podejrzani.

W nocy 25 stycznia funkcjonariusze ze wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali w pobliżu mostu granicznego w Słubicach pięciu cudzoziemców. Czterech z nich szło do Niemiec, natomiast jeden nagrywał ten przemarsz telefonem komórkowym. (więcej…)

Przedstawiciele PKN Orlen twierdzili w Sejmie, że koncern nie może udostępnić kontrolerom NIK dokumentów, jeżeli zakres ich kontroli wykracza poza przepisy prawa. Ich zdaniem, Izba może kontrolować podmioty gospodarcze, w których państwo ma swoje udziały, wyłącznie w zakresie wykorzystywanych środków publicznych.

Jak pisaliśmy na początku stycznia, PKN Orlen i Fundacja Orlen odmawiają podjęcia czynności kontrolnych przez Najwyższą Izbę Kontroli. Prezes NIK Marian Banaś powiadomił o tym marszałek Sejmu Elżbietę Witek. W skierowanym do niej piśmie twierdził m.in., że kontrolerzy są zastraszani przez koncern doniesieniami do prokuratury. Pełnomocnicy Orlenu przekonywali, iż koncern nie podlega kontroli NIK. Ponadto, państwowa spółka złożyła do prokuratury pozew przeciwko działaniom izby.

W czwartek sejmowa Komisja Kontroli Państwowej zajmowała się informacją prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Mariana Banasia, dotyczącą problemów napotkanych przez NIK w związku z kontrolą w PKN Orlen. Banaś przypomniał, że kontrolerzy, którzy 16 maja ub. roku mieli rozpocząć kontrolę w Orlenie, usłyszeli, że zarząd spółki odmawia poddania się czynnościom kontrolnym. Do dziś decyzji nie zmieniono, choć zarządowi zwrócono uwagę, iż odmowa poddania się kontroli jest sprzeczna z obowiązującymi przepisami prawa.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział w czwartek, że po protestach w Sztokholmie w tym miesiącu organizowanie trójstronnego spotkania ze Szwecją i Finlandią w celu omówienia ich kandydatur do NATO jest „bez sensu”. (więcej…)

Chiński państwowy fundusz inwestycyjny posiada w Wielkiej Brytanii ponad 250 nieruchomości, w tym magazynów i centrów dystrybucji żywności - podał w piątek dziennik "The Guardian".

Analiza przeprowadzona przez "The Guardian" wskazuje, że China Investment Corporation (CIC) wydał na nieruchomości w Wielkiej Brytanii co najmniej 580 milionów funtów. Gazeta podkreśla, że prawdziwa kwota z pewnością jest wyższa, ponieważ część rejestrów jest niekompletna. Fundusz posiada spółki zarejestrowane w rajach podatkowych i za ich pomocą skupuje brytyjskie nieruchomości.

Fakt inwestowania przez CIC w nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii był znany. Analiza dziennika pokazuje jednak skalę zjawiska. Zgromadzone dane wskazują, że CIC działa poprzez kilkadziesiąt spółek zarejestrowanych m.in. w Luksemburgu czy na Wyspie Man. Fundusz skupuje głównie centra dystrybucji żywności i innych towarów, magazyny, parki handlowe. Wspomniane obiekty są kluczowe dla łańcuchów dostaw.

Wielka Brytania ma nadzieję, że czołgi Challenger 2, które mają być dostarczone Ukrainie dotrą do kraju pod koniec marca, powiedział w czwartek minister do spraw zamówień obronnych Alex Chalk. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%