W niedzielę (1 sierpnia) ulicami Warszawy przeszedł X Marsz Powstania Warszawskiego. Uczestnicy wyruszyli z ronda Romana Dmowskiego, następnie przeszli Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Marsz miał na celu uczczenie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tegoroczny Marsz Powstania Warszawskiego wyruszył z Ronda Dmowskiego tuż po godz. 17:00, gdy ucichły syreny upamiętniające Godzinę “W”. “Polska po Bogu pierwsza” – taki napis widniał na transparencie, który otwierał marsz. Uczestnicy przeszli Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle’a, a potem Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem do ulicy Miodowej i placu Krasińskich. “To dziesiąty Marsz Powstania Warszawskiego, praktycznie co roku organizowany przez te same środowiska, nie te same stowarzyszenia, ale co roku cel zawsze ten sam: oddanie hołdu powstańcom i umęczonemu miastu” – powiedział Paweł Kryszak, jeden z organizatorów marszu, cytowany przez PAP.

Z powodu decyzji stołecznego ratusza, samochód z nagłośnieniem musiał zatrzymać się w tym roku przy rondzie de Gaulle’a. Paweł Kryszak został zapytany o utrudnienia ze strony władz Warszawy. Powiedział, że w zeszłym roku blokady były usunięte i zastąpione lekkimi: “mogliśmy normalnie wjeżdżać, ale w tym roku wiemy, że ratusz warszawski naciskał na to, że żadnego przejazdu pojazdów Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem nie ma, więc tu jest wrogość jawna wobec środowisk narodowych, środowisk patriotycznych ze strony miasta stołecznego Warszawy”. Zaznaczył, że blokady szczególnie zagrażają uczestnikom oraz utrudniają wjazd karetek pogotowia.

Zobacz także: Zdewastowano warszawski pomnik poświęcony pamięci węgierskich Honwedów wspierających Powstanie Warszawskie

Nie jest jeszcze znana dokładna liczba uczestników marszu.

Uczestnicy skandowali patriotyczne hasła: “Cześć i Chwała Bohaterom”, “Bóg, Honor i Ojczyzna” oraz “63 dni chwały, Pamiętamy”.

Marsz dotarł na plac Krasińskich po godzinie 18:00. Po marszu nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem. Następnie rozpoczął się koncert. Całość wydarzenia przebiegła spokojnie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tegoroczny Marsz Powstania Warszawskiego został zorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz Roty Niepodległości.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply