Na Ukrainie większość dziennikarzy uważa, że w krajowych mediach panuje cenzura.

Jak przekazał w środę portal Ukrinform, większość ukraińskich dziennikarzy uważa, że w ich kraju panuje cenzura.

Świadczą o tym wyniki sondażu przeprowadzonego przez Fundację Inicjatyw Demokratycznych Ilko Kuczerowa, zaprezentowane w Ukrinform przez politologa Fundacji Polinę Bondarenko.

Zobacz też: Media: w przyszłym tygodniu Zełenski złoży wizytę w Berlinie

„Zdecydowana większość respondentów – 95% – w 2023 r. stwierdziła, że ich zdaniem cenzura w ukraińskich mediach istnieje. Niewiele się to zmieniło w porównaniu z 2019 r., ale widzimy ciekawą tendencję, że w 2023 r. w porównaniu do 2019 r. jest większy odsetek dziennikarzy, którzy uważają, że cenzura w ukraińskich mediach jest zjawiskiem systemowym lub że są to szczególne przypadki w poszczególnych mediach” – mówi Bondarenko.

26% respondentów wskazuje systemowy charakter cenzury, 38% odpowiedziało, że istnieje w niektórych mediach, a 31% uważa, że cenzura występuje tylko w pojedynczych przypadkach.

Z uzyskanych wyników wynika, że dziennikarze, którzy uznali istnienie cenzury, najczęściej stwierdzali, że jest ona prowadzona przez różne władze państwowe lub samorządowe, a także właścicieli mediów. Na trzecim miejscu jest autocenzura dziennikarzy.

Według badania 40% ankietowanych dziennikarzy uważa za konieczną potrzebę ograniczonej cenzury, a jedna trzecia jest temu przeciwna. Jednocześnie 44% respondentów uważa, że na Ukrainie są tematy, o których nie można pisać ani mówić.

Z badania wynika jednak, że większość dziennikarzy uważa, że wolność słowa na Ukrainie jest zachowana nawet w stanie wojennym.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply