Natalia Jaresko zgodziła się stanąć na czele rządu technokratycznego – informuje gazeta „Nowoje Wremja”, powołując się na swoje źródła. Do przeformatowania rządu miałoby dojść za tydzień, 15 marca.

Informację miał przekazać ukraiński deputowany z pro-Jaceniukowego Frontu Ludowego, zbliżony do Ołeksandra Turczynowa. Miał powoływać się na tego ostatniego. Według informatora gazety, porozumienie ws. zmiany premiera zostało już uzgodnione.

Inne źródło podało z kolei, że w ukraińskim parlamencie nieoficjalnie udało się już zebrać dostateczną liczbę głosów za rezygnacją Jaceniuka. Obecnie mają trwać starania o to, by zapewnić Natalii Jaresko, obecnej minister finansów, nominację. Ona sama ma obecnie kompletować swój gabinet, który ma mieć wybitnie technokratyczny charakter. Według osoby z kręgu administracji prezydenta Ukrainy, obecny szef gabinetu Poroszenki, Borys Łożkin może zostać wicepremierem.

O możliwej nominacji Jaresko na premiera donoszono już od pewnego czasu.

Natalia Jaresko przyszłym premierem Ukrainy?

Jak wcześniej informował portal „Ukraińska Prawda”, kandydatura Jaresko miała zostać zaakceptowana przez USA. Warunkiem stawianym przez Amerykanów miałoby być zapewnienie Jaceniukowi immunitetu w następstwie jego rezygnacji.

Urodzona w USA Natalia Jaresko w latach 1989-1992 pracowała w Departamencie Stanu USA. Do Kijowa przyjechała w 1991 roku i rozpoczęła pracę w nowoutworzonej Ambasadzie USA, gdzie od 1992 roku kierowała sekcją gospodarczą. W 1995 roku odeszła z dyplomacji i była zatrudniona w amerykańskich funduszach pomocy rozwojowej (Western NIS Enterprise Fund) i w sektorze prywatnym (własna firma Horizon Capital, od 2004 roku). Wyjechała z Ukrainy w 2000 roku, lecz wróciła w 2004 roku – prawdopodobnie w związku z Pomarańczową Rewolucją. W latach 2005-2010 była członkiem rady doradczej powołanej przez prezydenta Wiktora Juszczenko (2005-2010).

Unian.info / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. baciar
  baciar :

  no i co usermani zrobili burdel i oj cos czuje że z tej upadlej krainy zrobia Wietnam II zostawią zgliszcza i spieprzą od razu widać że szukaja pola do walki z Rosją a sałojady idealnie do tego sie nadają biedna ta EUROPA która przegania jednych wrogów a potem ściąga drugich

 2. mopveljerzyjj
  mopveljerzyjj :

  W miarę pogłębiania się kryzysu na Ukrainie, toczą się równolegle coraz bardziej nerwowe przetargi w celu dokonania rekonstrukcji rządu, w którym dla obecnego premiera Arsenija Jaceniuka nie byłoby już miejsca.

  A więc jak wygląda aktualna sytuacja gospodarcza na Ukrainie?

  Według ostatnio opublikowanego sprawozdania pt. „Przegląd aktualności gospodarczych na Ukrainie” 22-28 lutego 2016 roku, wynika że ukraińska gospodarka w ciągu ostatniego roku tylko traciła.

  I tak, w ubiegłym roku wymiana towarowa Ukrainy z zagranicą wynosiła 75.64 mld USD, co stanowiło dalszy spadek w porównaniu z 2014 rokiem o 29,2%, w tym eksport towarów z Ukrainy za granicę wyniósł 38,1 mld USD (spadek o 29,3%), a import z zagranicy na Ukrainę wyniósł 37,50 mld USD (spadek o 31,1%). Przy tak ukształtowanych wskaźnikach, stosunek eksportu do importu wyszedł na korzyść Ukrainy, która zanotowała dodatnie saldo handlowe w wysokości 632,5 mln USD i jest to jedyny sukces, bo rok wcześniej saldo to było ujemne i wynosiło 527 mln USD.

  W zeszłym roku Ukraina prowadziła wymianę handlową z 217 krajami, z których kraje należące do UE były najważniejszymi partnerami handlowymi dając w sumie poziom 34,1% wartości eksportu, w tym Włochy 5,2%, Polska 5,2%, Niemcy 3,5%, a ponadto Federacja Rosyjska 12,7%, Turcja 7,3%, Chiny 6,3% i Egipt 5,5%.
  WIECEJ TO NA: https://adnovumteam.wordpress.com/2016/03/09/wojna-domowa-na-ukrainie-9-03-2016r-385-dzien-od-nowego-rozejmu/

 3. arco
  arco :

  i tak lud ukrajny to parobki, albo u Polaka albo u Rosjanina po co walczyć z naturą wejdzie w sojusz i lennictwo z Polską .
  Wcześniej czy później i tak was czeka taki scenariusz, praca w EU jest byście mieli swoją autonomię i tyle.
  Jedynie faszystów musicie wymordować jak zrobiliście to na majdanie .