Ukraiński wywiad: Rosja zwiększa swoją obecność wojskową na Białorusi

Wywiad wojskowy Ukrainy stwierdził, że ​​Federacja Rosyjska po raz kolejny zwiększa swoją obecność wojskową w Republice Białorusi, w szczególności w postaci samolotów wojskowych.

„Kierownictwo instytucji i organizacji obwodu homelskiego jest ostrzegane o możliwości powrotu jednostek Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej” – przekazał ukraiński wywiad.

„Rosjanie planują zwiększenie liczby samolotów operacyjnych i taktycznych na Białorusi. Oficjalnie – do prowadzenia wspólnych patroli przestrzeni powietrznej w ramach wspólnego ośrodka szkolenia w celu szkolenia bojowego jednostek lotniczych i jednostek obrony przeciwlotniczej” – podkreślono w komunikacie. W tym celu planowany jest lot 10 samolotów na lotnisko Baranowicze.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził podczas niedzielnego przemówienia, że Białoruś jest wciągana w wojnę bardziej aktywnie niż na początku inwazji Rosji na Ukrainę, a Kreml już „zadecydował o wszystkim”.

Jak informowaliśmy, na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia mobilizacyjne z udziałem wojsk specjalnych. Odbywają się one z obwodzie homelskim graniczącym z Ukrainą.

Przewiduje się, że w trakcie ćwiczeń komisariaty (tj. komendy uzupełnień) będą podejmować działania mające na celu zawiadomienie i skierowanie rezerwistów do jednostek wojskowych. Po sformowaniu odpowiednich zespołów poborowi zostaną odesłani do miejsca zamieszkania.

„Aby stworzyć sytuację zbliżoną do rzeczywistej, w trakcie ćwiczeń planowany jest udział jednostek sił specjalnych” – powiadomiło białoruskie ministerstwo obrony.

Ćwiczenia będą odbywać się od 22 czerwca do 1 lipca br.

Informacja o ćwiczeniach w obwodzie homelskim pojawiła się w kontekście doniesień strony ukraińskiej o skoncentrowaniu białoruskich i rosyjskich wojsk na Białorusi przy granicy z Ukrainą. Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało we wtorek, że w obwodach brzeskim i homelskim znajduje się 7 białoruskich batalionów (3,5 – 4 tys. żołnierzy) oraz nieokreślona liczba wojsk rosyjskich. Zmusza to Ukraińców do zabezpieczania północnej granicy większą liczbą wojsk.

PRZECZYTAJ: Zełenski polecił ocenić ryzyko kolejnej inwazji z terytorium Białorusi

Według ukraińskiego wywiadu Kreml planuje wysadzić bloki mieszkalne w Mozyrzu na Białorusi, aby wciągnąć Białoruś do wojny z Ukrainą.

Jak informują ukraińskie media, w nocy 25 czerwca rosyjskie samoloty wystrzeliły z granicy białorusko-ukraińskiej co najmniej 20 pocisków.

Rosyjskie samoloty przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na obwody Kijów, Czernihów i Żytomierz. Pierwszego ataku dokonano około godziny 3:45 z powietrza.

Prezydent Rosji Władimir Putin przekazał w sobotę prezydentowi Białorusi Aleksandrowi Łukaszence, że Moskwa rozmieści na Białorusi Iskandery.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz