Armia USA zgodziła się dostarczyć na Ukrainę jednego ze swoich dwóch robotów „Spot” do wykrywania min i innych materiałów wybuchowych – poinformował w poniedziałek portal Ukrinform.

Jak poinformował w poniedziałek portal Ukrinform, armia USA zgodziła się dostarczyć na Ukrainę jednego ze swoich dwóch robotów psów do wykrywania min i innych materiałów wybuchowych.

HALO Trust, firma rozminowująca z wieloma kontraktami rządowymi USA na pracę na Ukrainie, użyje robota „Spot” Boston Dynamics, aby usuwać pociski moździerzowe i amunicję kasetową z obszarów w pobliżu stolicy Kijowa, które były wcześniej kontrolowane przez Rosję, powiedział Chris Whatley , dyrektor wykonawczy grupy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Spot może pomóc usunąć niewybuchy, takie jak bomby kasetowe, umożliwiając detonację bezpiecznie z dala od cywilów w partiach od 50 do 100 pocisków, bez narażania żadnego z 10 zespołów HALO, które zostały rozmieszczone w Buczy i Browarach.

„Ogólnie rzecz biorąc, Spot jest skutecznym narzędziem chroniącym ludzi przed niebezpieczeństwem, a robot jest często używany do sprawdzania potencjalnie niebezpiecznych materiałów z bezpiecznej odległości” – powiedział Nikolas Noel, dyrektor ds. marketingu i komunikacji firmy.

Podczas zeszłorocznej sesji testowej Spot dobrze poradził sobie z małymi, niestabilnymi pociskami, podobnymi do tych, które widziano na Ukrainie. Whatley ma nadzieję, że przełoży się to na rozprawienie się z amunicją kasetową.

Zobacz też: NYT: Agenci CIA i komandosi NATO pomagają Ukraińcom

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz