Rosja po raz pierwszy od ponad stu lat, od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku nie spłaciła zagranicznego długu – podaje agencja Bloomberg. Termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja, upłynął w nocy z 26 na 27 czerwca. „To sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka” – pisze Bloomberg.

Termin zapłaty 100 mln dolarów odsetek od dwóch serii obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro upłynął w nocy z  26 na 27 czerwca. Pierwotnie Rosja miała dokonać płatności 27 maja, jednak tego nie zrobiła. W ubiegłą niedzielę upłynął 30 dniowy okres karencji.

Agencja Bloomberg zwraca uwagę, że niespłacenie zagranicznego długu to wyraźny sygnał, że sankcje nałożone na Rosję przez Zachód w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie przynoszą rezultaty. „To sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka” – pisze agencja.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska zamroziły rezerwy walutowe rosyjskiego banku centralnego. Odłączyły też Rosję od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT.

Rosja argumentuje, że wywiązała się ze swoich zobowiązań wobec wierzycieli dokonując płatności w rublach.

Jak informowaliśmy, w czerwcu szef Sbierbanku German Gref zaznaczył, że powrót gospodarki rosyjskiej do poziomu z 2021 roku może potrwać dziesięć lat, jeśli „nic nie zostanie zrobione”. Według Grefa kraje, które nałożyły sankcje na Rosję, odpowiadają za 56% rosyjskiego eksportu i 51% importu. „To zagrożenie dla 15% PKB kraju” – podkreślił.

Według kwietniowej prognozy rosyjskiego Banku Centralnego w 2022 r. gospodarka Rosji skurczy się o 8-10%. W maju Bank Rosji przekazał, że spadek PKB na koniec roku może być mniejszy. Według prognoz Ministerstwa Rozwoju PKB Rosji w 2022 r. zmniejszy się o 7,8%, w przyszłym roku spadek wyhamuje i wyniesie 0,7%, a w 2024 i 2025 r. gospodarka przejdzie do wzrostu odpowiednio o 3,2% i 2,6 %. Bank Światowy przewiduje , że PKB Rosji spadnie w tym roku o 8,9%, w 2023 o 2,4%, a w 2024 nastąpi wzrost o 2,2%.

Zobacz także: Rząd Rosji zwiększa rezerwę finansową

bloomberg.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz