Rząd Ukrainy zdecydował dziś o całkowitym zamknięciu granicy dla rosyjski ciężarówek. To drugi kraj po Polsce, który zdecydował się na taki krok.

Rząd Ukrainy motywowuje swoją decyzję wcześniejszym zablokowaniem ruchu ukraińskich tirów jadących przez Rosję tranzytem do Kazachstanu. Tylko dziś na terytorium Rosji zatrzymano 159 ciężarówek na ukraińskich rejestracjach. Wzajemna blokada jest finałem napięć powodowanych przez liczne podejmowane na Ukranie społeczne akcje blokowania rosyjskich tirów, wszczynane przez lokalnych aktywistów. Według gazety „Rzeczpospolita” na granicy Ukrainy oczekują około 500 rosyjskich ciężarówek wracających z państw Unii Europejskiej.

Polska zakazała wjazdu na swoje terytorium rosyjskim tirom po tym gdy nie udało się w dwustronnych negocjacjach uzgodnić kwot zezwoleń na jednostki transportu kołowego.

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    mopveljerzyjj :

    Kijów i Moskwa zawarły tymczasowe porozumienie, które pozwoli na ruch samochodów ciężarowych między terytoriami obu państw.

    Komunikat ukraińskiego Ministerstwa Infrastruktury mówi „powrocie na Ukrainę bez przeszkód tych ukraińskich ciężarówek, które wskutek wstrzymania tranzytu pozostały na terytorium FR [Federacji Rosyjskiej] lub państwach Azji na granicy z FR. W zamian strona ukraińska pozwoli na przejazd przez terytorium Ukrainy rosyjskim samochodom ciężarowym, które czekają na powrót do domu z państw UE”. Jak ocenia ukraiński resort pozwoli to na swobodną jazdę około 600 ukraińskim tirom, które utknęły wczoraj po rosyjskim zakazie tranzytu.