W jednym z ukraińskich programów telewizyjnych dotyczących udziału Ukraińców w holokauście ludności żydowskiej nacjonalistyczny polityk i działacz społeczny Dmytro Korczyńskyj przyznał, że przed zakończeniem II wojny światowej Lwów był miastem polskim.

„Bez wątpienia doszło do pogromu lwowskiego. Ale we Lwowie… kto mieszkał we Lwowie? We Lwowie było 10% Ukraińców. Polacy i Żydzi stanowili większość ludności Lwowa. Ukraińców była tam mizerna ilość. Nie wystarczyłoby ich na jakikolwiek pogrom”– powiedział Korczyńskyj, związany w przeszłości z nacjonalistyczną UNA-UNSO, a obecnie z ugrupowaniem Bractwo. Przyznał on jednak, że Ukraińcy brali udział w holokauście.

Korczyńskyj mówił również, że przeprosiny wobec Żydów powinny iść w parze z przeprosinami Żydów wobec innych narodów – m.in. za uczestnictwo w sowieckim aparacie represji. Nacjonalistyczny polityk zwrócił również uwagę na służbę tysięcy Żydów w Wehrmachcie oraz w policji pomocniczej za czasów niemieckiej okupacji.

YouTube.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz