Minister Oświaty i Nauki Ukrainy Iwan Wakarczuk ogłosił zapełnienie
ukraińskiego działu Wikipedii zadaniem o znaczeniu narodowym.

Wakarczuk wzywa ukraińskich uczonych by każdy z nich napisał do Wikipedii ze 2-3 artykuły w temacie swojej specjalizacji. Minister zaproponował też zaangażowanie do pracy studentów ostatnich lat, którzy mogliby się zająć tworzeniem „potężnej” ukraińskiej Wikipedii pod kierownictwem wykładowców.

Zdaniem Wakarczuka, ukraińska Wikipedia bardzo odstaje pod względem jakości i ilości artykułów od innych działów językowych. Z tego powodu użytkownicy wybierają artykuły w języku rosyjskim, angielskim lub innym.

W momencie pisania tekstu ukraińska Wikipedia liczyła 194073 artykuły. Dla porównania: w rosyjskim dziale było ponad pół miliona artykułów, a w angielskim ponad 3,2 miliona.

Magdalena Superson/lenta.ru/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz