Ukraiński minister infrastruktury Wołodymyr Omelan przyznał, że na swoim biurku ma postawione popiersia lidera OUN Stepana Bandery i marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wołodymyr Omelan opowiedział o tym w rozmowie z lwowską stacją telewizyjną NTA. Jak mówił, w kwestiach historycznych i sporów polityczno-historycznych punktem wyjścia jest dla niego „wojna z Rosją”, a „to, co dzieje się w Polsce i na Węgrzech, to echo” tego konfliktu. Uważa, że w tych krajach podgrzewane są antyukraińskie nastroje i wyraża żal, że „nie wszyscy liderzy polityczni są dalekowzroczni”, a niektórzy odwołują się do „taniego populizmu”, chcąc pozyskać głosy „radykalnej prawicy”.

– Cieszę się, że Ukraińcy są mądrzy i nie „kupują” takich rzeczy – twierdzi ukraiński minister. Jego zdaniem, na Ukrainie trzeba przywracać ukraińską historię taką, jaka ona była, m.in. uznając czasy sowieckie za okres radzieckiej okupacji, a wcześniejsze za okres okupacji rosyjskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Uważam, że zrobienie tego samego wystarczy dla Polaków i dla Węgrów. U mnie na biurku są popiersia Bandery i Piłsudskiego – powiedział Omelan. Dodał, że są one wykorzystywane „pokojowo”.

Wyznanie ministra w kwestii posiadania na biurku popiersia Piłsudskiego krytycznie opisały media powiązane z neobanderowcami, którzy oceniają naczelnika państwa negatywnie, zarzucając mu zdradę Ukraińców i prowadzenie antyukraińskiej polityki represji wobec nich w latach 30. XX wieku.

Już wcześniej informowaliśmy, że powiązany z neobanderowską Swobodą portal vgolos oburzał się na pozytywną wypowiedź prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki nt. Józefa Piłsudskiego i podkreślał, że był on „srogim wrogiem i zdrajcą Ukrainy”. W artykule Piłsudskiego nazwano też „przyjacielem Hitlera, naśladowcą Stalina i inspiratorem Putina”.

Zobacz także: „Czyż Piłsudski to nie k**wa?”. W Winnicy neobanderowcy „poprawili” tablicę ku czci Piłsudskiego [+VIDEO/+FOTO]

Jednocześnie, Omelan już wcześniej znany był z różnych probanderowskich wypowiedzi i działań. Jesienią ub. roku pochwalił się remontem „drogi do Bandery”. Ogłosił, że kosztem około 7 mln hrywien zostanie wyremontowana szosa prowadząca do do Starego Uhrynowa w obwodzie iwanofrankiwskim, miejsca urodzenia Stepana Bandery. W Starym Uhrynowie znajduje się pomnik i muzeum lidera OUN. Wcześniej Omelan wystąpił z inicjatywą, by szczątki Bandery, a także takich postaci jak Roman Szuchewycz czy Jewhen Konowalec, sprowadzić na Ukrainę i tam pochować.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Bandera, jest odpowiedzialna, wraz z UPA, za ludobójstwo polskiej ludności kresowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W wyniku ich działalności ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tys. osób.

NTA / vgolos.com.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz