Ukraiński minister infrastruktury Wołodymyr Omelan przyznał, że na swoim biurku ma postawione popiersia lidera OUN Stepana Bandery i marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wołodymyr Omelan opowiedział o tym w rozmowie z lwowską stacją telewizyjną NTA. Jak mówił, w kwestiach historycznych i sporów polityczno-historycznych punktem wyjścia jest dla niego „wojna z Rosją”, a „to, co dzieje się w Polsce i na Węgrzech, to echo” tego konfliktu. Uważa, że w tych krajach podgrzewane są antyukraińskie nastroje i wyraża żal, że „nie wszyscy liderzy polityczni są dalekowzroczni”, a niektórzy odwołują się do „taniego populizmu”, chcąc pozyskać głosy „radykalnej prawicy”.

– Cieszę się, że Ukraińcy są mądrzy i nie „kupują” takich rzeczy – twierdzi ukraiński minister. Jego zdaniem, na Ukrainie trzeba przywracać ukraińską historię taką, jaka ona była, m.in. uznając czasy sowieckie za okres radzieckiej okupacji, a wcześniejsze za okres okupacji rosyjskiej.

– Uważam, że zrobienie tego samego wystarczy dla Polaków i dla Węgrów. U mnie na biurku są popiersia Bandery i Piłsudskiego – powiedział Omelan. Dodał, że są one wykorzystywane „pokojowo”.

Wyznanie ministra w kwestii posiadania na biurku popiersia Piłsudskiego krytycznie opisały media powiązane z neobanderowcami, którzy oceniają naczelnika państwa negatywnie, zarzucając mu zdradę Ukraińców i prowadzenie antyukraińskiej polityki represji wobec nich w latach 30. XX wieku.

Już wcześniej informowaliśmy, że powiązany z neobanderowską Swobodą portal vgolos oburzał się na pozytywną wypowiedź prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki nt. Józefa Piłsudskiego i podkreślał, że był on „srogim wrogiem i zdrajcą Ukrainy”. W artykule Piłsudskiego nazwano też „przyjacielem Hitlera, naśladowcą Stalina i inspiratorem Putina”.

Zobacz także: „Czyż Piłsudski to nie k**wa?”. W Winnicy neobanderowcy „poprawili” tablicę ku czci Piłsudskiego [+VIDEO/+FOTO]

Jednocześnie, Omelan już wcześniej znany był z różnych probanderowskich wypowiedzi i działań. Jesienią ub. roku pochwalił się remontem „drogi do Bandery”. Ogłosił, że kosztem około 7 mln hrywien zostanie wyremontowana szosa prowadząca do do Starego Uhrynowa w obwodzie iwanofrankiwskim, miejsca urodzenia Stepana Bandery. W Starym Uhrynowie znajduje się pomnik i muzeum lidera OUN. Wcześniej Omelan wystąpił z inicjatywą, by szczątki Bandery, a także takich postaci jak Roman Szuchewycz czy Jewhen Konowalec, sprowadzić na Ukrainę i tam pochować.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Bandera, jest odpowiedzialna, wraz z UPA, za ludobójstwo polskiej ludności kresowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W wyniku ich działalności ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tys. osób.

NTA / vgolos.com.ua / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. uvara
    uvara :

    Jak zwykle, wyrozumiałe i wspaniałomyślne władze ukraińskie wyciągają do nas rękę… a raczej nogę i udają wielkie rozczarowanie bo my nie jesteśmy tak “mądrzy” i “dalekowzroczni” by to docenić.

  2. lp
    lp :

    Takie paradoksy u banderowców to norma: wszak ichniejsze parochy w cerkwiach święciły narzędzia zbrodni a w imię miłości bliźniego zagrzewały czerń do rzezi sąsiadów.