W Internecie pojawiły się zdjęcia ukraińskiego transportera opancerzonego (BTR-4E), który brał udział w walkach z separatystami. Jak komentują ukraińscy dziennikarze – pojazd zdał bojowy egzamin.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Unian.net/KRESY.PL
Ukraina zabiega o zgodę na poszukiwania i ekshumacje ukraińskich pochówków w Łaskowie, Sahryniu i Przemyślu. Instytut Pamięci Narodowej udzielił wsparcia proceduralnego w sprawie Łaskowa, natomiast wnioski dotyczące dwóch pozostałych miejscowości wymagają uzupełnienia.
W środę ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar zapowiedział, że strona ukraińska chce rozpocząć w sierpniu poszukiwania pochówków ukraińskiej ludności cywilnej w Łaskowie. Planowane prace dotyczą ofiar wydarzeń z 1944 roku w Sahryniu.
Kuwejcka obrona przechwyciła podczas irańskich ataków rakietę balistyczną, pięć pocisków manewrujących i 33 drony. Spadające szczątki spowodowały szkody materialne, a stan rannych marynarzy jest stabilny. Tego samego dnia wojska amerykańskie rozpoczęły kolejne uderzenia na Iran i przygotowały się do wznowienia blokady jego portów.
We wtorek jeden z okrętów marynarki wojennej Kuwejtu został zaatakowany podczas irańskich uderzeń, w wyniku czego rannych zostało 4 żołnierzy. Poszkodowani otrzymali pomoc medyczną, a ich stan jest stabilny.
Podczas ataków kuwejckie siły zbrojne wykryły i przechwyciły 1 rakietę balistyczną, 5 rakiet manewrujących oraz 33 drony.
Ceny ropy naftowej kontynuowały wzrost we wtorek, kolejnego dnia wznowionych przez Stany Zjednoczone działań wojennych przeciwko Iranowi.
Cena ropy Brent wzrosła we wtorek o 4,1 proc. do 86,73 dol. za baryłkę po wzroście o ponad 9 proc. w poniedziałek. Cena ropy amerykańskiej (WTI) wzrosła o 3,1 proc. do 80,55 dol. za baryłkę. Ceny ropy naftowej nadal utrzymują się poniżej szczytu osiągniętego w toku rozpoczętej 28 lutego wojny amerykańsko-irańskiej, wynoszącego prawie 120 USD za baryłkę. Jednak obecna eskalacja jest największą od kwietniowego rozejmu i według agencji Associated Press wzbudza niepewność na rynkach.
Odnotowano także spadki na giełdach. Na początku sesji europejskiej niemiecki DAX stracił 0,6 proc., osiągając poziom 24 967,19, podczas gdy paryski CAC 40 stracił 0,9 proc., osiągając poziom 8 286,35. W Wielkiej Brytanii FTSE 100 stracił 0,6 proc., osiągając poziom 10 431,63.
Poznańska policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty publicznego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym. Mieli oni wywiesić baner z przekreśloną ukraińską flagą i napisem „Koniec gościny, niewdzięczne sk...syny”. W miejscowości pojawiły się również inne transparenty, jeden z nich nawiązywał do UPA, a kolejny do rzezi wołyńskiej.
W sobotę w nocy przy ulicy Dworcowej w podpoznańskiej wsi Owińska wywieszono między latarniami baner. Po zgłoszeniu na miejscu pojawili się policjanci i technik kryminalistyki, a w środę funkcjonariusze poinformowali o zatrzymaniu dwóch podejrzanych.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzega, że wyczerpujące się rezerwy ropy naftowej mogą doprowadzić do globalnego kryzysu.
MFW podkreśla, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy doszło do znacznego spadku rezerw ropy. Jak już informowaliśmy na naszym portalu jest to szczególnie widoczne w USA, które upłynniają swoje zapasy strategiczne, by zbić ceny na światowych rynkach pozbawione podaży surowca z Zatoki Perskiej, na skutek blokady Cieśniny Ormuz przez Irańczyków i Amerykanów w roku wywołanej przez Donalda Trumpa wojny.
Przed rozpoczęciem przez USA i Izrael wojny przeciw Iranowi przez Ormuz przepływało około 20 ropy naftowej w światowym handlu. Przed większym szokiem podażowym uratowały świat właśnie spore rezerwy magazynowane przez różne państwa. Na 28 lutego pozwalały ona na przewyższanie dziennego zużycia o 2 mln baryłek dziennie, jak podała w środę agencja informacyjna Fars.
Ukraińskie wojsko skierowało bezzałogową łódź do brzegu okupowanej Kosy Kinburnskiej. Maszyna następnie wysadziła uzbrojonego drona naziemnego, który ruszył w głąb lądu i otworzył ogień. „Brzmi jak scena z wojny przyszłości” – skomentował brytyjski analityk wojskowy.
W poniedziałek na Kosie Kinburnskiej w obwodzie mikołajowskim ukraińska 123. Samodzielna Brygada Obrony Terytorialnej ujawniła nagranie operacji, podczas której bezzałogowa łódź dostarczyła na brzeg uzbrojonego robota lądowego. Pojazd zjechał po rampie, ruszył w głąb lądu i otworzył ogień, a żaden żołnierz nie uczestniczył bezpośrednio w desancie.
No soldiers. Just machines.