Komisja lwowskiej rady obwodowej twierdzi, że 13 polskich cmentarzy łamie umowy Warszawy i Kijowa dotyczące miejsc pamięci. Zdaniem jej członków, znajdują się tam antyukraińskie symbole.

Według raportu komisji, wygląd 13 obiektów narusza prawo. Chodzi, na przykład, o rzeźbę Szczerbca, jaką umieszczono na Cmentarzu Orląt. Zgodnie z legendą, w XI wieku miecz miał zostać uszkodzony przez Bolesława Chrobrego w czasie triumfalnego wejścia do Kijowa. Z kolei na Cmentarzu Janowskim, gdzie spoczywają ofiary walk polsko-ukraińskich z lat 1918 – 20, znajduje się – uznawany przez Ukraińców za obraźliwy – napis „Kresy Wschodnie”. Komisja zarzuca także Polakom, że wiele grobów zostało postawionych bądź odnowionych bez zgody strony ukraińskiej.

Lwowska rada obwodowa powołała komisję, która miała się zająć cmentarzami i miejscami pamięci 11 miesięcy temu. Jej prace miały trwać zaledwie 3 miesiące, ale faktycznie zakończono je dopiero teraz.

Według decyzji lwowskiej rady obwodowej z czerwca ubiegłego roku, po inwentaryzacji obiektów, której dokonała komisja, postawione niezgodnie z ukraińskim prawem pomniki powinny zostać zlikwidowane przez władze lokalne.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz