Ukraińska społeczność żydowska oskarża UIPN kierowany przez Wołodymyra Wiatrowycza o fałszowanie historii i protestuje przeciwko gloryfikacji OUN-UPA.

„Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wraz z innymi instytucjami i organizacjami, a również niektórymi mediami i instytucjami akademickimi, stara się wymazać z naszej wspólnej historii tragiczne stronice związane z antysemicką działalnością Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i jej przywódców”– napisano w liście otwartym szefów 29 najważniejszych organizacji żydowskich na Ukrainie. Został on opublikowany w ukraińskich mediach.

Przeczytaj również: Ukraińscy Żydzi przeciwko heroizacji OUN-UPA

Liderzy takich organizacji jak Żydowska Konfederacja Ukrainy (Borys Fouksman), Ukraiński Komitet Żydowski (Ołeksandr Feldman) oraz Wszechukraińskie Stowarzyszenie Żydów – Byłych Więźniów Gett i Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych (Borys Zabarko) apelują do ukraińskiego parlamentu, Rady Miasta Kijowa oraz lokalnych i międzynarodowych instytucji o zachowanie pokoju pomiędzy narodami mieszkającymi na Ukrainie.

Autorzy zaznaczają, że „zmienia się nazwy ulic, nadając im nazwiska ludzi, wywołujące dreszcze nie tylko u Żydów, ale także u wielu innych narodów świata”.Nawiązują tym do zmiany nazwy Prospektu Moskiewskiego, jednej z głównych stolic Kijowa, na Prospekt Stepana Bandery. W minioną środę uchwałę w tej sprawie podpisał mer Witalij Kliczko. Planowane jest także nazwania innej dużej ulicy imieniem Romana Szuchewycza. Działania te podjęto z inicjatywy ukraińskiego IPN.

„Negowanie antysemickiej ideologii i praktyki tych organizacji jest niczym innym jak znieważaniem pamięci ponad miliona Żydów zamordowanych na Ukrainie przez nazistów i miejscowych kolaborantów, a co więcej, negowaniem Holokaustu”– konkludują szefowie żydowskich organizacji.

Przeczytaj: Wjatrowycz pokonany przez ukraińskich historyków w debacie nt. stosunku OUN do Żydów

Jak informowaliśmy,głębokie zaniepokojenie decyzją władz Kijowa ws. nazwania jednej z głównych ulic imieniem Stepana Bandery. wyraził szef Światowego Kongresu Żydów Robert Singer. “Wzywamy władze miasta to starannego rozważenia konsekwencji gloryfikowania Bandery”– podkreślił.

Rp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  adon1976 :

  Poznaniak74 -Bardzo dobre pytanie goscia Kolomyjskiego nie znam ale z tego co pisza to sponsor banderowcow !
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ihor_Ko%C5%82omojski
  http://www.newsweek.pl/swiat/ihor-kolomojski-krol-przelewow-idzie-na-wojne-newsweek-pl,artykuly,285762,1.html
  Czekoladowy wodz vel Walcman tez jest chyba tego wyznania co nie przeszkadza mu w gloryfikacji bandytow z upa,oun !
  https://prawy.pl/5872-tajemnice-nowego-prezydenta-ukrainy/
  Nie wiem jak oni to godza banderowcy wyrzneli kilkaset tysiecy Zydow i nie licze ukrainskich opiekunow z ss w obozach koncentracyjnych. Mysle ze jak splonie pierwsza synagoga na ukrainie wtedy podniosa lament !

 2. Avatar
  mix :

  Lepiej niech ci Żydzi z Ukrainy pogadają na ten temat ze swoimi ziomkami z Waszyngtonu i NY. Tylko taki problem, że prawdziwi żydowscy macherzy zza Oceanu mają w d. swoją wschodnioeuropejską biedotę, którą bez skrupułów poświęcą w imię „wyższych celów” czy może raczej większego geszeftu. Doskonale to pokazuje choćby niemiecka historia sprzed 80 lat.