Ukrainiec zaatakował nożem dwóch policjantów w Tomaszowie Lubelskim. Może jednak uniknąć kary pozbawienia wolności. Śledczy wystąpili do sądu z wnioskiem o umorzenie postępowania karnego. Chcą by trafił na odwyk.

Chodzi o zdarzenie z września ubiegłego roku. W Tomaszowie Lubelskim 24-letni Ukrainiec zaatakował nożem dwóch policjantów. Jeden z funkcjonariuszy – w celu odparcia bezpośredniego ataku napastnika – użył broni służbowej, oddając cztery strzały i raniąc agresora w nogę. Mundurowi i obcokrajowiec trafili do szpitala. Policjanci mieli rany tułowia oraz rąk i nóg. Sprawca w chwili zdarzenia był trzeźwy. Został tymczasowo aresztowany pod zarzutem usiłowania zabójstwa dwóch funkcjonariuszy policji oraz czynnej napaści na policjantów z użyciem niebezpiecznego narzędzia i spowodowania u pokrzywdzonych obrażeń ciała. Grozi za to nawet dożywotnie pozbawienie wolności.

Obywatel Ukrainy został poddany obserwacji sądowo-psychiatrycznej. Biegli nie stwierdzili u niego choroby psychicznej, ani upośledzenia umysłowego. Sprawca może jednak uniknąć kary pozbawienia wolności. Śledczy wystąpili do sądu z wnioskiem o umorzenie postępowania karnego. Chcą by trafił na odwyk.

“Chodzi o niepoczytalność sprawcy” – oświadczyła prokurator Anna Rębacz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu, cytowana w ubiegłym tygodniu przez portal Polskiego Radia Lublin. “Biegli orzekli, że dokonując zarzucanych mu czynów zabronionych miał zniesioną zdolność rozpoznania ich znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem” – dodała.

“W chwili zdarzenia występowały u podejrzanego ostre objawy psychotyczne jako epizod psychotyczny u osoby uzależnionej od alkoholu, co stanowi inne zakłócenie czynności psychicznych” – powiedziała rzecznik.

Jak wskazała, prokurator skierował wniosek do Sądu Okręgowego w Zamościu o umorzenie postępowania wobec sprawcy z uwagi na jego na niepoczytalność. Zawnioskowano także o zastosowanie środka zabezpieczającego poprzez orzeczenie terapii uzależniań w trybie stacjonarnym – terapii odwykowej – podkreśla portal lokalnego tygodnika Kronika Tygodnia.

Wniosek będzie rozpatrywany przez Sąd Okręgowy w Zamościu.

Zobacz także: Ukrainiec podejrzany o zabójstwo. Miał zadać ponad 50 ciosów 60-latkowi

radio.lublin.pl / kronikatygodnia.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply