Na odcinku polsko-litewskim funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali kuriera i 10 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski.

Jak poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna, na odcinku polsko-litewskim funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali kuriera i 10 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Gołdapi w miejscowości Krejwiany zatrzymali do kontroli Forda Galaxy na polskich numerach rejestracyjnych, którego kierowcą był 24-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna w swoim aucie przewoził 10 obywateli Iraku. Skierowani na miejsce funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak po przeprowadzonej kontroli legalności pobytu ustalili, że przewożeni cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Nie mieli przy sobie dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju, a posiadali jedynie zaświadczenia z litewskiego ośrodka dla cudzoziemców.

Wszyscy cudzoziemcy zostali zatrzymani. Obywatele Iraku zostali przekazani w ramach readmisji stronie litewskiej natomiast przewożący ich obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Od początku roku, na granicy polsko-litewskiej zatrzymano w sumie 39 pomocników i organizatorów w przekraczaniu granicy wbrew obowiązującym przepisom.

Przypomnijmy, że rzeczniczka SG była pytana o pojawiające się w sieci nagrania, na których widać migrantów wspinających się po przęsłach zapory na granicy polsko-białoruskiej. „Tak, są to młodzi mężczyźni. Udawało im się przechodzić przez przęsła, ale tam gdzie nie ma jeszcze concertiny” – powiedziała, cytowana w poniedziałek przez PAP.

Podkreśliła, że nie są to przypadkowe osoby. „To osoby dobrze przygotowane i zdeterminowane, wyposażone przez służby białoruskie w specjalne rękawiczki antypoślizgowe, drabiny teleskopowe, szlifierki. Nielegalne migracja jest doskonale zorganizowana przez stronę białoruską” – wskazała.

Jej zdaniem „strona białoruska zauważyła, że zapora jest skuteczną metodą ochrony granic”. „Na razie gotowa jest bariera fizyczna, której powstanie już przynosi efekty, ale dla nas najważniejsza będzie elektronika, kamery, czujniki ruchu” – dodała.

Straż Graniczna poinformowała pod koniec czerwca, że prace nad budową bariery fizycznej na polsko-białoruskiej granicy dobiegają końca. Ruszają pracę nad budową bariery elektronicznej.

SG przekazała w poniedziałek, że poprzedniej doby na terytorium Polski usiłowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 47 osób. Cudzoziemcy na Białoruś przylecieli z Rosji.

Także w poprzednich dniach Straż Graniczna informowała o zatrzymaniach cudzoziemców, którzy na polsko-białoruską granicę przylecieli z Rosji.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz