Ukraiński sztab generalny zamieścił w sieci zdjęcia czołgów T-72, które wysłały Ukrainie Polska i Czechy.

We wtorek na profilu facebookowym Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy zamieszczono wpis poświęcony czołgom T-72, które Polska i Czechy wysłały na Ukrainę.

„Wsparcie bratnich narodów polskiego i czeskiego jest dla nas najcenniejsze. Dzięki waszym czołgom walczymy z naszym wspólnym wieloletnim wrogiem. Walczymy o Ukrainę, Czechy, Polskę. O każdy metr naszej słowiańskiej ziemi. Jesteśmy wdzięczni Polakom i Czechom za waszą pomoc i wsparcie dla naszego wojska oraz naszych obywateli, którzy znaleźli spokój w waszych krajach, nie bojąc się rosyjskich bomb i rakiet. Jesteśmy razem. Wasze czołgi to pomoc prawdziwych braci!” – czytamy we wpisie.

Do opisywanego wpisu załączono też fotografie czołgów T-72 z Polski i z Czech, używanych przez ukraińskich żołnierzy.

Zdaniem komentatorów, m.in. z serwisu Defence24.pl, na Ukrainę wysłano z Polski najprawdopodobniej trzy wersje T-72: T-72M, T-72M1 i T-72M1R. Te ostatnie to wozy po remoncie generalnym i modyfikacji, mających wydłużyć czas ich służby o kolejne lata. Nie są to czołgi zmodernizowane. Na podstawie zdjęć zwracają też uwagę, że Ukraińcy zainstalowali na otrzymanych czołgach kostki pancerza reaktywnego Kontakt-1. Zaznaczają zarazem, że materiał wybuchowy użyty do wypełnienia kostek ERA pochodził m.in. z Czech, dzięki czemu już na miejscu można było tworzyć kolejne elementy Kontakt-1.

Przeczytaj: MON przyznaje: polskie czołgi T-72 nie są modernizowane, to remont z modyfikacją

Przypomnijmy, że w lipcu 2019 roku podpisano umowę o wartości 1,749 mld zł brutto na remont i modyfikację do 318 egzemplarzy czołgów T-72. Kontrakt został podpisany pomiędzy 1. Regionalną Bazą Logistyczną w Wałczu, a konsorcjum w skład którego wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Zakłady Mechaniczne „BUMAR – ŁABĘDY” S.A. oraz Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. Zakończenie prac przewidziano na 2025 rok. Przypomnijmy też, że wcześniej, poza remontem, planowano kompleksową modernizację czołgów T-72. Program ten został jednak mocno ograniczony, ze względu na brak wystarczających środków finansowych.

Jak pisaliśmy, według IAR Polska przekazała Ukrainie ponad 200 czołgów T-72, oczekując, że w zamian Niemcy przekażą nam swoje Leopardy 2, by uzupełnić powstałe braki w polskim uzbrojeniu. Jednak, jak przyznał szef BBN, sprawa ta utknęła w miejscu.

Czytaj także: Duda: dając Ukrainie czołgi nie zastanawialiśmy się, czy dostaniemy coś w zamian

Taki mechanizm został zastosowany w przypadku Czech. Niemcy poinformowały, że przekażą siłom zbrojnym Czech 15 czołgów Leopard 2A4, w zamian za czeskie T-72, wysłane Ukrainie. Czesi negocjują też z Niemcami zakup do 50 nowych czołgów Leopard A7+.

Facebook / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply