Ukraińcy wycofali się z Sołedaru

Siły Zbrojne Ukrainy wycofały się z miasta Sołedar w obwodzie donieckim – przekazała w środę agencja prasowa Unian.

Jak przekazała w środę agencja prasowa Unian, Siły Zbrojne Ukrainy wycofały się z miasta Sołedar w obwodzie donieckim Poinformował o tym publicznie rzecznik Wschodniej Grupy Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewatyj.

„Aby uratować życie personelu, Siły Obronne odsunęły się od Sołedaru, na przygotowane wcześniej linie obrony. Obrońcy Sołedaru dokonali prawdziwego wyczynu, pomimo 3-5-krotnej przewagi wroga, mocno utrzymali swoje pozycje” – powiedział.

Zobacz też: ISW: Rosja przygotowuje się do decydującej operacji w nadchodzących miesiącach

Dodał, że Siły Zbrojne Ukrainy wyczerpały w tym kierunku siły rosyjskie.

„Linia frontu została wyrównana: nie było okrążenia ani zdobycia (naszych wojsk). To jest wojna. Każdy dowódca podejmuje decyzje biorąc pod uwagę maksymalne korzyści dla swoich żołnierzy. Nie możemy sobie pozwolić na luksus, na który pozwala nasz wróg, rzucając żołnierzy na rzeź. Staramy się manewrować, odpowiadać ogniem, stosować taktykę małych grup, aby maksymalnie wymęczyć wroga” – wyjaśnił sytuację przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Dodał też, że Rosja chce zwrócić uwagę „na miasteczko Sołedar na tle tego, że wcześniej poniosła ona dotkliwe klęski w obwodzie kijowskim, podczas operacji charkowskiej, limańskiej i chersońskiej”.

Zobacz także: Ławrow uważa, że Rosja jest na wojnie z Zachodem

Przywódca separatystów Denis Puszylin twierdzi, że zdobycie miasta umożliwia objęcie kontrolą operacyjną obszarów, z których siły zbrojne Ukrainy przeprowadzały uderzenia.

„Nie ulega wątpliwości, że wyzwolenie Sołedaru odegrało kluczową rolę. Umożliwiło ono obecnie zablokowanie nieprzyjacielskich szlaków zaopatrzeniowych. I oczywiście pozwoliło w pewnym stopniu podporządkować kontrolę operacyjną obszarów, z których wróg przeprowadził bardzo poważne uderzenia” – powiedział na marginesie ceremonii otwarcia drugiego półfinału konkursu „Liderzy Odrodzenia” w środę.

Kresy.pl/Unian/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz