Ukraińcy oskarżają wojska rosyjskie o użycie amunicji fosforowej w rejonie miasta Popasna, w obwodzie ługańskim. Poinformował o tym zastępca szefa kijowskiej policji patrolowej Ołeksij Biłoszycki.

Ołeksij Biłoszycki, zastępca szefa kijowskiej policji patrolowej, oskarżył w niedzielę siły rosyjskie o użycie amunicji fosforowej w rejonie miasta Popasna, w obwodzie ługańskim. Amunicja Fosforowa jest zakazana przez Konwencję Genewską.

„Miażdżąca, destrukcyjna, brzydka siła. To właśnie naziści nazywali Brennende Zwiebel [płonąca kopuła]. To właśnie rasiści uwalniają teraz w naszych miastach. Niesamowite cierpienie i pożary” – napisał.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Protokoły dodatkowe z 1977 roku do konwencji genewskiej zabraniają używania amunicji z białym fosforem, jeśli zagrożona jest ludność cywilna.

„Użycie takiej broni fosforowej przeciwko jakimkolwiek celom wojskowym w skupiskach ludności cywilnej jest zabronione, chyba że cel wojskowy jest wyraźnie oddzielony od cywilów. Użycie zrzuconej z powietrza broni zapalającej przeciwko celom wojskowym w skupiskach ludności cywilnej jest po prostu zabronione” – czytamy na stronie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w niedzielę, że Rosja może użyć broni chemicznej w inwazji na Ukrainę i że takie posunięcie byłoby zbrodnią wojenną – przekazała niemiecka gazeta Welt am Sonntag.

„W ostatnich dniach słyszeliśmy absurdalne twierdzenia dotyczące laboratoriów broni chemicznej i biologicznej” – powiedział Stoltenberg cytowany przez Welt am Sonntag, dodając, że Kreml wymyśla fałszywe preteksty, aby usprawiedliwić to, czego nie można usprawiedliwić.

Zobacz też: WHO zaleciło Ukrainie zniszczenie niebezpiecznych patogenów

„Teraz, gdy te fałszywe twierdzenia zostały złożone, musimy zachować czujność, ponieważ możliwe jest, że sama Rosja mogłaby zaplanować operacje związane z bronią chemiczną w ramach tego fabrykowania kłamstw. To byłaby zbrodnia wojenna” – cytowano słowa Stoltenberga.

Dodał, że choć Ukraińcy stawiają opór rosyjskiej inwazji, to najbliższe dni prawdopodobnie przyniosą jeszcze większe trudności.

Zobacz też: ONZ: Nie ma dowodów na to, że Ukraina posiada broń biologiczną

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Brytyjski podsekretarz Stanu ds. Sił Zbrojnych James Heappey powiedział, że Rosja powinna dwa razy zastanowić się nad podjęciem tego typu działań, ponieważ mogłoby to wywołać „odpowiedź międzynarodową”. Według zachodnich urzędników Moskwa może sięgnąć po broń chemiczną i biologiczną, aby szybciej zakończyć wojnę na Ukrainie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz