Myślę, że Putin może teraz użyć wszystkiego, zwłaszcza w tak trudnej sytuacji. Politycznie już przegrał tę wojnę, a militarnie nie jest w stanie jej wygrać – przekonywał prezydent Andrzej Duda w niedzielnym wywiadzie dla BBC.

Podczas niedzielnego wywiadu dla BBC, prezydent Andrzej Duda przekonywał, że Rosja politycznie przegrała wojnę, a militarnie nie jest w stanie jej wygrać. „Myślę, że Putin może teraz użyć wszystkiego, zwłaszcza w tak trudnej sytuacji. Politycznie już przegrał tę wojnę, a militarnie nie jest w stanie jej wygrać”

Prezydent był pytany czy jeśli Rosja użyłaby broni chemicznej, mógłby skłonić NATO do interwencji. „Użycie broni masowego rażenia to „game changer”… gdyby Rosja użyła broni chemicznej, biologicznej lub nuklearnej, NATO „musiałoby poważnie pomyśleć o tym, co robić”.

„Teraz, gdy te fałszywe twierdzenia zostały wypowiedziane, musimy zachować czujność, ponieważ istnieje możliwość, że Rosja sama mogłaby zaplanować operacje z wykorzystaniem broni chemicznej i użyć ich w ramach tego fabrykowanego kłamstwa. To byłaby zbrodnia wojenna” – dodał.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prezydent został zapytany również o sprawę przekazania na Ukrainę samolotów MiG-29, przekonywał, że ze względu na charakter decyzji, która mogłaby wpływać na bezpieczeństwo całego NATO, Polska nie może podjąć takich działań bez konsultacji z innymi państwami.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w niedzielę, że Rosja może użyć broni chemicznej w inwazji na Ukrainę i że takie posunięcie byłoby zbrodnią wojenną – przekazała niemiecka gazeta Welt am Sonntag.

„W ostatnich dniach słyszeliśmy absurdalne twierdzenia dotyczące laboratoriów broni chemicznej i biologicznej” – powiedział Stoltenberg cytowany przez Welt am Sonntag, dodając, że Kreml wymyśla fałszywe preteksty, aby usprawiedliwić to, czego nie można usprawiedliwić.

Zobacz też: WHO zaleciło Ukrainie zniszczenie niebezpiecznych patogenów

„Teraz, gdy te fałszywe twierdzenia zostały złożone, musimy zachować czujność, ponieważ możliwe jest, że sama Rosja mogłaby zaplanować operacje związane z bronią chemiczną w ramach tego fabrykowania kłamstw. To byłaby zbrodnia wojenna” – cytowano słowa Stoltenberga.

Dodał, że choć Ukraińcy stawiają opór rosyjskiej inwazji, to najbliższe dni prawdopodobnie przyniosą jeszcze większe trudności.

Zobacz też: ONZ: Nie ma dowodów na to, że Ukraina posiada broń biologiczną

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Brytyjski podsekretarz Stanu ds. Sił Zbrojnych James Heappey powiedział, że Rosja powinna dwa razy zastanowić się nad podjęciem tego typu działań, ponieważ mogłoby to wywołać „odpowiedź międzynarodową”.

Według zachodnich urzędników Moskwa może sięgnąć po broń chemiczną i biologiczną, aby szybciej zakończyć wojnę na Ukrainie.

Zapytany, czy użycie takiej broni zmieniłoby decyzję Zachodu, by nie angażować się militarnie, Heappey powiedział w programie BBC Radio 4 Today: „Prezydent Putin musi zdawać sobie sprawę, że użycie broni chemicznej jest po prostu najbardziej nikczemną rzeczą, jaką można sobie wyobrazić”.

„Tak przerażające obrazy, które oglądamy dzisiaj na naszych ekranach telewizyjnych, przedstawiające ostrzał artyleryjski szpitali, są niczym w porównaniu z cierpieniem i zniszczeniami, jakie powoduje broń chemiczna” – dodał Podsekretarz Stanu ds. Sił Zbrojnych.

Pytany o to, czy byłaby to „czerwona linia”, której przekroczenie spowodowałoby interwencję NATO, odparł: „Nie sądzę, aby podejmowanie jakichkolwiek wyraźnych zobowiązań w tej chwili w kwestii tego, gdzie znajduje się ta czerwona linia, było pomocne. Ale myślę, że prezydent Putin musi wiedzieć, że kiedy inne kraje użyły broni chemicznej, wywołało to reakcję międzynarodową”.

Kresy.pl/BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz