Ukraińcy opublikowali nagranie z ostrzelania rosyjskiego “Terminatora” [+VIDEO]

Funkcjonariusze SBU poinformowali o trafieniu dronem w rzadki rosyjski pojazd wsparcia czołgów „Terminator”.

Funkcjonariusze SBU poinformowali o trafieniu dronem  w rzadki rosyjski pojazd wsparcia czołgów „Terminator”. Film z uderzenia opublikowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Na nagraniu widać rosyjski bojowy wóz piechoty Terminator strzelający z dział automatycznych kalibru 30 mm.

Następnie pojazd opuszcza stanowisko bojowe i przemieszcza się w inne miejsce, gdzie na środku pola ponownie otwiera ogień w kierunku pozycji ukraińskich.

Terminator zostaje zaatakowany przez ukraiński dron, który uderzył w pobliżu komory silnika. Uderzenie zmusiło wóz do opuszczenia tej pozycji, ale później ponownie trafia na celownik ukraińskiego drona kamikadze.

Po kolejnym uderzeniu załoga rosyjskiego wozu bojowego wsparcia czołgów ucieka z pojazdu.

Na podstawie nagrania trudno określić, jakie uszkodzenia odniósł Terminator, ale uderzenia drona kamikadze przynajmniej unieruchomiły pojazd.

Również na jednym z kadrów widać płomienie i dym w rejonie przedziału bojowego BMPT, ale na podstawie nagrania nie można określić, do jakich konsekwencji to doprowadziło.

Ukraińskie siły już wcześniej informowały, że zniszczyły rosyjski pojazd bojowy wsparcia czołgów BMPT Terminator w obwodzie ługańskim.

“Orkowie [tj. Rosjanie] chwalili się ostatnio swoim bojowym pojazdem wsparcia czołgów o głośnej nazwie Terminator w ich głównej propagandowej rosyjskiej telewizji. Tyle pięknych słów o pojeździe, którego zniszczenie jest prawie niemożliwe… Prawie. Lasy Kreminnej są przerażające… zwłaszcza dla prawdziwej rosyjskiej zarazy”.

Hajdaj opublikował zdjęcia zniszczonego pojazdu. Dodał też rosyjski film, pokazujący Terminatora i jego załogę. Strona rosyjska nie potwierdziła jeszcze straty.

W maju brytyjski wywiad przekonywał, że Rosjanie skierowali swoje nowoczesne bojowe wozy wsparcia do ataku na Siewierodonieck. Według nich Rosjanie posiadają tylko jedną operatywną kompanię ciężkich bojowych wozów wsparcia “Terminator”. Charakteryzując ten sprzęt, Brytyjczycy stwierdzili, że “Rosja opracowała Terminatora po zidentyfikowaniu potrzeby zapewnienia specjalnej ochrony dla głównych czołgów bojowych, których używała podczas wojen afgańskich i czeczeńskich”.

Rosyjski bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator uzbrojony jest dwa działka 2A42 kal. 30 mm z zapasem 900 sztuk amunicji oraz system rakiet przeciwpancernych Ataka-T, granatniki kal. 30 mm i wielkokalibrowy karabin maszynowy. Zadaniem tego pojazdu jest zapewnianie siłom pancernym wsparcia ogniowego podczas działań ofensywnych, w tym zwalczanie żołnierzy wroga wyposażonych w przenośne zestawy przeciwpancerne. Wozy te są też w stanie razić takie cele, jak czołgi, wozy bojowe piechoty, pojazdy lekko opancerzone, a także wspólnie z oddziałami obrony powietrznej walczyć ze śmigłowcami czy nisko i wolno latającymi statkami powietrznymi. Wyposażone są też w nowoczesne przyrządy kierowania ogniem i cechują się wysoką manewrowością.

Zdaniem ekspertów wojskowych, jeden wóz Terminator może zastąpić pluton strzelców zmotoryzowanych złożony z 40 żołnierzy i sześć pojazdów opancerzonych. Pojazdy te brały udział w rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii. Rosjanie prezentowali jego testy prowadzone w 2020 r.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply