Ukraińcy donoszą o zestrzelniu irańskiego drona Mohajer-6 [+VIDEO]

Siły Zbrojne Ukrainy podały w piątek informacje o zestrzeleniu drona Mohajer-6. Ukraińskie siły powietrzne opublikowały w mediach społecznościowych nagranie z wyławiania bezzałogowca.

W piątek ukraińskie siły powietrzne opublikowały w mediach społecznościowych nagranie z wyławiania bezzałogowca, ma to być zestrzelony irański dron Mohajer-6.

“23 września siły przeciwlotnicze Dowództwa Powietrznego „Południe” Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzelili wykonany w Iranie wielozadaniowy bezzałogowy samolot uderzeniowy Mohajer-6” – czytamy w komunikacie. Szczątki drona zostały odholowane na brzeg motorówką.

Zobacz też: WSJ: Irańskie drony wyrządziły poważne szkody ukraińskim siłom

W czwartek ukraińskie dowództwo operacyjne „Południe” poinformowało o przeprowadzeniu przez siły rosyjskie ataku na port morski w Oczakowie nad Morzem Czarnym. Jak podano, Rosjanie użyli do ataku amunicji krążącej (drony-samobójcy) produkcji irańskiej, Shahed-136.

Według ukraińskiego dowództwa, strona rosyjska intensyfikuje w tym rejonie ataki z powierza, używając do tego irańskich systemów Shahed-136.

„Właśnie w taki sposób kolejny raz przeprowadzono uderzenie na infrastrukturę portową Oczakowa. Jeden z dwóch atakujących dronów został zestrzelony przez nasze oddziały, drugi trafił w portowy holownik. Strażacy szybko ugasili pożar. Ofiar nie było” – podano w komunikacie.

Zobacz też: Tajemniczy morski dron spod Sewastopola na Krymie [+FOTO]

Dodano też, że rano inny Shahed-136 został użyty do ataku na miasto Krzywy Róg. W wynika trafienia w budynek niemieszkalny wybuchł pożar, który opanowano.

Strona ukraińska podaje też, że jej oddziały w obwodzie mikołajowskim kontynuują ostrzał na istotne dla Rosjan linie logistyczne, mają w zasięgu ognia mosty i przeprawy. W tej sytuacji siły rosyjskie próbują zakładać dodatkowe linie obrony, podciągnąć rezerwy i rotować oddziały z pierwszej linii.

W ubiegłym tygodniu, 13 września, ukraińska armia poinformowała o pierwszym przypadku zestrzelenia irańskiego drona Shahed-136, niedaleko Kupiańska w obwodzie charkowskim. Według Ukraińców, systemy te, przemalowane na barwy rosyjskie i używane pod nazwą Gierań-2 (Geranium-2), coraz częściej krążą w rejonie pozycji ukraińskiej artylerii i pojazdów opancerzonych.

Zaznaczono, że drony te są stosunkowo małe i latają na bardzo niskim pułapie, co utrudnia ich wykrycie przez ukraińskie systemu obrony powietrznej. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy twierdzi jednak, że obrona przeciwlotnicza jest w stanie je strącać, nawet przy użyciu broni ręcznej. Za najlepsze do tego celu nadają się, zdaniem Ukraińców, działa przeciwlotnicze, a także ukraińskie systemy przeciwlotnicze Szyłka czy niemieckie Gepard.

W opinii zachodnich ekspertów, systemy Shahed-136 mogą dać Rosji „potężną przeciwwagę” dla zaawansowanych systemów uzbrojenia, jak HIMARS i zmusza Ukraińców do zmiany planów operacyjnych.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply