Ukraina: władze o relacjach z Kościołami

Ważna społecznie działalność Kościołów i wspólnot wyznaniowych znajduje zrozumienie ze strony obecnego rządu Ukrainy – zapewnił przewodniczący Państwowego Komitetu ds. Mniejszości Narodowych i Religii Jurij Rieszetnikow.

Dodał, że jednym z priorytetów władz jest zapewnienie wolności sumienia wszystkich obywateli i stworzenie warunków do działania organizacji religijnych.

Przewodniczący mówił o tym podczas konferencji prasowej w Ukraińskim Centrum Informacyjnym nt. „Stan i tendencje stosunków państwowo-kościelnych na Ukrainie w 2009 r.”. Przypomniał, że od stycznia ub.r. Kościoły i wspólnoty wyznaniowe znów mają prawo do bezpłatnego stałego korzystania z ziemi, należącej do państwa i samorządów. Mogą też dzierżawić ją bez stawania do przetargów.

Rieszetnikow zauważył ponadto, że we wrześniu ub.r. gabinet ministrów ustalił dla Kościołów i związków wyznaniowych ceny gazu ziemnego na poziomie stawek, przewidzianych dla ludności. Zatwierdził także odpowiedni mechanizm zaspokajania ich zapotrzebowania na gaz, co pozwoliło ogrzewać pomieszczenia kultowe i inne kościelne instytucje społeczne według umiarkowanych cen. Obecnie rząd pracuje nad partnerskim wzorcem stosunków między państwem a Kościołami.

Za niezwykle owocny dla dialogu państwowo-kościelnego uznał miniony rok również przewodniczący Instytutu Wolności Religijnej Ołeksandr Zajec. Zaznaczył, że nadal trwał, rozpoczęty w kwietniu 2008 r., korzystny dialog głównych podmiotów, którymi były Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych i rząd. Kluczowe znaczenie miało tu, zdaniem mówcy, spotkanie 12 lipca 2009 r. premier Tymoszenko z przywódcami wyznań, należących do Rady. W październiku ub.r. spotkał się z nimi prezydent Wiktor Juszczenko.

Zdaniem deputowanego ludowego Pawła Unguriana w ub.r. rozwijał się też dialog między przedstawicielami władz i wyznań w terenie, na szczeblu rad obwodowych. Mówca przypomniał też, że parlament zakazał gier i przemysłu hazardowego w kraju, uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu szerzeniu pornografii dziecięcej i szereg innych dokumentów, mających na celu walkę z alkoholizmem i nikotynizmem, m.in. przed podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe i alkoholowe oraz przedłużenie moratorium na ich bezpośrednią reklamę.

Obowiązujący obecnie ogólnopaństwowy program profilaktyki, leczenia, opieki i wsparcia nosicieli HIV i chorych na AIDS na lata 2009-13 dopuszcza organizacje religijne do udziału w tych działaniach – mówił dalej Ungurian. Przypomniał również, że w ub.r przy Radzie Najwyższej Ukrainy powstała Międzyfrakcyjna Grupa Deputowanych „O duchowość, moralność i zdrowie Ukrainy”, skupiająca 68 posłów ze wszystkich frakcji parlamentarnych. Pozwoli to skuteczniej działalność ustawodawczą w tej dziedzinie – oświadczył poseł.

KAI/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply