Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko nie ma zamiaru rezygnować ze stanowiska. Domaga się tego opozycja za sobotnią brutalną akcję na placu Niepodległości, gdzie milicja pobiła pokojowych demonstrantów.
Instytut Pamięci Narodowej odniósł się do wpisu ambasady Rosji w Polsce dotyczącego ofiar zbrodni UPA na Wołyniu. Według IPN rosyjska placówka, pisząc o obywatelstwie sowieckim Polaków z Kresów, w praktyce akceptuje skutki paktu Ribbentrop-Mołotow. (more…)
Władimir Putin ma rozważać nową falę mobilizacji, ponieważ spada liczba ochotników gotowych walczyć na Ukrainie - podał w czwartek The Telegraph. Według ich źródeł decyzja mogłaby zapaść po wrześniowych wyborach do Dumy Państwowej. (more…)
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że w Turcji istnieje tendencja, która mogła spowodować włączenie się jej w wojnę po stronie Iranu.
W rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu Trump powiedział, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan „był głównym kandydatem do wojny z Iranem – być może po stronie Iranu, ponieważ nie jest wielkim fanem Izraela”, jak zacytował portal Middle East Monitor. Trump twierdził, że osobiście interweniował i poprosił Erdogana o nieangażowanie się w konflikt, dodając, że prezydent Turcji posłuchał go.
Erdoğan były jedynym przywódcą sojuszniczego państwa NATO obok prezydenta Karola Nawrockiego, który doczekał się pewnym pozytywnych słów ze strony Trumpa.
W czasie, gdy rysuje się konstelacja zacieśnionej współpracy strategicznej czołowych muzułmańskich państw sunnickich, Iran zgłasza otwartość na współdziałanie.
„Iran jest gotowy na zawarcie porozumień o bezpieczeństwie z krajami islamskimi, zwłaszcza z krajami Zatoki Perskiej, w oparciu o trwałą współpracę gospodarczą” - przewodniczący irańskiego parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf powiedział podczas konferencji Unii Parlamentarnej Państw Członkowskich Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI), jak odbywała się w środę w Baku, jak podała agencja informacyjna Fars.
Ghalibaf, będący obecnie jednym z najbardziej wpływowych polityków Iranu, uznał, że wojna ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem „nie była jedynie konfrontacją militarną”, ale raczej „zorganizowanym przedsięwzięciem mającym na celu zmianę regionalnej równowagi strategicznej”.
Według sekretarza energii USA Chrisa Wrighta przez cieśninę Ormuz w ciągu ostatnich 24 godzin przetransportowano około 20 mln baryłek ropy na ponad 70 statkach. Ceny ropy miały spaść do najniższych poziomów od czasu sprzed wojny z Iranem. Jednocześnie Teheran ostrzegł jednostki pływające, aby korzystały wyłącznie ze szlaków przez niego wyznaczonych.
„Mogę powiedzieć, że w ciągu ostatnich 24 godzin przetransportowano około 72 statków i 20 milionów baryłek ropy” — powiedział Wright na Reuters Global Energy Forum w Nowym Jorku. „Dzisiaj mamy normalne przepływy”.
Około 20 mln baryłek ropy odpowiada w przybliżeniu jednej piątej światowego zużycia. Po wstępnym porozumieniu między USA i Iranem, które ma zakończyć konflikt, przez cieśninę miały zacząć wypływać kolejne tankowce, które wcześniej pozostawały zablokowane.
Rząd Pétera Magyara podtrzymuje asertywną postawę Węgier zarówno wobec Ukrainy, jak i Unii Europejskiej. Nie chce przyspieszania integracji tej pierwszej ze wspólnotą.
15 czerwca kraje UE jednogłośnie zatwierdziły otwarcie pierwszego formalnego rozdziału negocjacyjnego z Mołdawią i Ukrainą, jako państwami ubiegającymi się o akcesję do Unii. Ruch ten był długo blokowany przez Węgry za rządów Viktora Orbána, który wysuwał szereg postulatów wobec władz w Kijowie, uznając iż biją one w interesy jego państwa. Zwycięstwo wyborcze Pétera Magyara miało otworzyć Ukraińcom szeroko drzwi to Unii. Tak się jednak nie dzieje.
Wicepremier Ukrainy Taras Kaczka poinformował na początku tego miesiąca Politico, że Kijów dąży do otwarcia wszystkich sześciu klastrów negocjacyjnych do połowy lipca.






























