Ukraina: specjalny wysłannik USA popiera Saakaszwiliego [+VIDEO]

Specjalny wysłannik USA na Ukrainie Kurt Volker powiedział, że Mikheil Saakaszwili ma prawo bronić swoich praw przed sądem. Dodał, że prezydent Poroszenko powinien skupić się na reformach kraju, a nie na tym, jak zatrzymać byłego prezydenta Gruzji.

Specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA na Ukrainie, Kurt Volker, skomentował sytuację dotyczącą przedostania się na Ukrainę byłego gubernatora obwodu odeskiego, a wcześniej prezydenta Gruzji, Mikheila Saakaszwiliego.

Według Volkera, władze Ukrainy powinny pozwolić Saakaszwiliem bronić swoich praw w sądzie. Odpowiadając na pytanie dziennikarki powiedział, że pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa Saakaszwili ma prawo do publicznego procesu w tej sprawie.

– Ukraina to kraj, gdzie obowiązuje nadrzędność prawa. Gdzie każdy, na przykład byłe prezydent [Gruzji] Saakaszwili, ma prawo do wysłuchania przez ukraiński sąd. Mam nadzieję, że eskalacja politycznego przedstawienia się skończy i wszyscy skupią się na uregulowaniach prawnych. To dla Ukrainy nie mniej ważne, niż walka z korupcją i reformy gospodarcze – powiedział Volker.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Specjalny wysłannik USA na Ukrainę dodał, że nie radziłby prezydentowi Poroszence zatrzymać Saakaszwiliego. Powiedział, że raczej proponowałby mu skoncentrować się na kwestii praworządności i naprawie państwa, w obliczu rosyjskiej agresji.

Nagranie z wypowiedzią Volkera zostało zamieszczone na profilu facebookowym byłego prezydenta Gruzji. Nie wiadomo jednak, z kiedy ono pochodzi.

Saakaszwili znów na Ukrainie

Jak informowaliśmy, we wtorek funkcjonariusze Straży Granicznej Ukrainy weszli do hotelu we Lwowie, gdzie zatrzymał się pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Wręczono protokół administracyjny o nielegalnym przekroczeniu granicy państwa. Saakaszwili przyjął protokół i podpisał go wraz z uwagami, które dopisali do niego jego obrońcy. Następnie dokument będzie rozpatrywany przez sąd rejonowy w Mościskach w dniu 18 września. Do tego czasu były prezydent Gruzji ma zamiar podróżować po Ukrainie i – jak się wyraził – wraz z ludźmi zmieniać panujący w tym kraju system.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Poroszenko o wdarciu się Saakaszwilego na Ukrainę: Popełniono przestępstwo

Wcześniej adwokaci Saakaszwilego oświadczyli, że zgodnie z prawem taki protokół powinien być sporządzony w ciągu trzech godzin od momentu zdarzenia, a Straż Graniczna łamie procedury. Saakaszwili, jak twierdzą jego obrońcy, przekroczył granicę „w celu ratowania życia ludzi”, ponieważ w czasie gdy znajdował się na granicy, nadeszła informacja, że przejście graniczne w Szeginiach zostało zaminowane. Saakaszwili nie mógł się wylegitymować przed pracownikami Straży Granicznej, gdyż, jak twierdzi, podczas kontroli granicznej pojazdu, którym podróżował na Ukrainę, skradziono mu paszport. Policja obwodu lwowskiego wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy przez Saakaszwilego i jego zwolenników.W niedzielę około godziny 19. były gubernator Odessy przekroczył polsko-ukraińską granicę w punkcie kontrolnym w Medyce. Zwolennicy Saakaszwilego przedarli się przez kordon ukraińskich sił bezpieczeństwa od strony Ukrainy, otoczyli go ścisłym pierścieniem i „przenieśli” na terytorium Ukrainy. Służba Graniczna potwierdziła, że Saakaszwili bezprawnie przekroczył granicę. Wieczorem Saakaszwili spotkał się ze swoimi zwolennikami na wiecu we Lwowie.

Unian.net/ 112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz