Ukraina pracuje nad nowym dronem i „precyzyjną” amunicją krążącą [+VIDEO]

Ukraińskie biuro Piwdenne pracuje nad systemem złożonym z nowego typu drona, uzbrojonego w amunicję krążącą, względnie precyzyjną.

Jak podaje ukraiński „Militarnyj Portal”, na Ukrainie ruszyły prace nad rodzimą amunicją krążącą. Biuro Konstruktorskie Piwdenne poinformowało rozpoczęciu tworzenia takiego rodzaju uzbrojenia, przeznaczonego do niszczenia zróżnicowanego spektrum celów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8487.32 PLN    (38.57%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podano, opracowywany system amunicji krążącej będzie wykorzystywał nowoczesne sposoby atakowania celów. Według przedstawionej prezentacji, broń może być używana z różnego rodzaju latających platform załogowych i bezzałogowych.

Jednocześnie, Piwdenne zaprezentowało wizualizację nowego typu drona uderzeniowego, będącego nosicielem amunicji krążącej. To maszyna w tzw. układzie kaczka, z jednym silnikiem i śmigłem zlokalizowanym z tyłu. Może przenosić dwa pociski na pylonach pod skrzydłami.

Na wizualizacji pokazano odpalenie wspomnianego systemu amunicji krążącej z nowego rodzaju drona.

Jak można wnioskować z podanych informacji, amunicja krążąca miałaby wykorzystywać opracowaną w ubiegłym roku głowicę samonaprowadzającą – radarową z kanałem optycznym. Miałoby to m.in. znacznie poprawić celność takiego uzbrojenia.

Dodajmy, że opis nowego systemu uzbrojenia może świadczyć, iż będzie to nie tyle amunicja krążąca jako taka, co raczej rodzaj amunicji precyzyjnej – bomby szybującej lub pocisku w typie brytyjskiego Spear od MBDA.

Czytaj także: Ukraina: zaprezentowano pierwsze szczegóły nowej rakiety powietrze-ziemia [ +VIDEO]

mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz