Zabójca ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, Hryhorij Maciejko, zostanie uhonorowany w miejscowości Konotop w obwodzie sumskim na Ukrainie. Taką decyzję podjęła tamtejsza rada miejska.

Decyzja została podjęta w ramach wcielania w życie zapisów ustawy „O ocenie komunistycznego i narodowo-socjalistycznego (nazistowskiego) reżimu na Ukrainie i zakazie propagandy ich symboliki”.

Zmiana nazw obejmie 72 obiekty, głównie ulice. Jedna z nich otrzyma nazwę Hryhorija Maciejki, zabójcy ministra spraw wewnętrznych Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Pierackiego. Pieracki został zastrzelony 15 czerwca 1934 roku na ulicy Foksal w Warszawie. Należał do tych polityków, którzy dążyli do odprężenia w relacjach polsko-ukraińskich w II Rzeczypospolitej.

Imię Maciejki otrzyma dotychczasowa ulica Październikowa.

Maciejko był członkiem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów od 1929 roku. Po zamachu na Pierackiego zbiegł za granicę, zmarł w Argentynie

konotop.in.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. upadlina
    upadlina :

    I właśnie to terrorystyczne zbrodnicze państwo jest w tej chwili naszym wrogiem numer jeden, co nie oznacza że mamy dokonywać w stosunku do niego jakichś wrogich aktów, ale na pewno to, co robią „nasze” władze (te i poprzednie) to imbecylizm lub zdrada. Polska powinna absolutnie poprzeć prawo rosyjskiej ludności ukrainy do co najmniej autonomii i niezależności od reżimu kijowskiego i absolutnie nie wspierac tego reżimu. No, ale niestety, „nasze” władze reprezentują tutaj interesy żydo-usmańskie a nie polskie, więc mamy sytuację nienormalną