Uganda zablokowała wszystkie media społecznościowe w kraju we wtorek po tym, jak wieloletni przywódca tego kraju oskarżył Facebooka o zajmowanie stanowiska w wyborach prezydenckich, które odbędą się w czwartek – przekazał New York Post.

Jak poinformował New York Post, media społecznościowe zostały we wtorek zablokowane w Ugandzie, prezydent tego kraju oskarżył Facebooka o zajmowanie stanowiska w wyborach prezydenckich.

Prezydent Yoweri Museveni (76 lat) przeprosił za niedogodności spowodowane zakazem, ale powiedział, że Uganda nie ma wyboru po tym, jak Facebook usunął kilka kont powiązanych z jego kampanią reelekcyjną.

Zobacz też: Wybory w Republice Środkowoafrykańskiej pod znakiem przemocy

„Jeśli Chcecie stanąć po stronie partii, to nie będziecie działać w Ugandzie” – przekazał w przemówieniu. „Nie możemy tolerować arogancji nikogo, nikt nie zdecyduje za nas, kto jest dobry, a kto zły”.

Facebook poinformował w poniedziałek, że zlikwidował sieć kont powiązanych z ministerstwem informacji Ugandy, które „wykorzystywały fałszywe i zduplikowane konta do zarządzania stronami, komentowania treści innych osób, podszywania się pod użytkowników, ponownego udostępniania postów w grupach, aby były bardziej popularne niż w rzeczywistości”.

Gigant społecznościowy nie odpowiedział od razu na komentarze prezydenta we wtorek, ale Twitter, który również wydawał się być dotknięty zakazem, skrytykował ten ruch.

Zobacz też: Wybory w Republice Środkowoafrykańskiej pod znakiem przemocy

„Zdecydowanie potępiamy przerwy w dostępie do internetu – są one niezwykle szkodliwe, naruszają podstawowe prawa człowieka i zasady otwartego internetu” – napisano w oświadczeniu.

„Dostęp do informacji i wolność wypowiedzi, w tym publiczne rozmowy na Twitterze, nigdy nie są ważniejsze niż podczas procesów demokratycznych, zwłaszcza podczas wyborów”.

Wielu użytkowników mediów społecznościowych było oburzonych komentarzami na Twitterze, zauważając, że firma niedawno na stałe zawiesiła konto prezydenta Trumpa.

Zobacz też: Opozycja zbojkotowała wybory w afrykańskim państwie i ogłosiła tworzenie rządu tymczasowego

Kresy.pl/New York Post

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply