Komisarz UE ds. handlu Cecilii Malmstroem rozmawiała w sobotę z przedstawicielem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem w sprawie wyłączenia Unii spod ceł na stal i aluminium.

Malmstroem napisała po spotkaniu z Lighthizerem, że rozmowa była szczera, ale nie przyniosła natychmiastowej jasności na temat procedury wyłączenia UE z dodatkowych ceł, więc rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu.

CZYTAJ TAKŻE: Trump wprowadził cła na stal i aluminium

Jako bliski partner USA w obszarze bezpieczeństwa i handlu, UE musi być wykluczona z zapowiedzianych środków – stwierdziła komisarz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W piątek Malmstroem stwierdziła, że jeżeli do tego nie dojdzie, to UE odpowie taryfami na amerykańskie towary oraz skargą do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Wprowadzone w czwartek przez USA cła, obejmują wszystkie kraje świata z wyjątkiem Kanady i Meksyku, wynoszą 25 proc. na stal i 10 proc. na aluminium. Amerykański prezydent Donald Trump stwuerdził, że istnieje możliwość wykluczenia z restrykcji krajów, które „traktują USA w handlu uczciwie”. Nowe stawki ceł wejdą w życie za dwa tygodnie od piątku.

W sobotnich rozmowach z Lighthizerem w Brukseli udział brał także minister handlu Japonii Hiroshige Seko. Także ten kraj chce wyłączenie jej z listy objętych taryfami krajów. Zaapelowała także do spokojnego podejścia do sprawy, aby nie wywołać wojny handlowej – oświadczył Seko podczas konferencji prasowej.

Kresy.pl / forsal.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz