Komisja Europejska przyznała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 79 mln euro na pokrycie kosztów budowy 130-kilometrowego gazociągu Zdzieszowice-Wrocław. To część tzw. Korytarza Północ-Południe.

Nowa instalacja ma wzmocnić istniejący regionalny system przesyłania gazu, a także zwiększyć jego przepustowość. W skali kraju, ma on zwiększyć zdolności przesyłowe i stopień dywersyfikacji źródeł gazu. Według spółki OGP Gaz System, szacunkowa wartość inwestycji to 620 mln zł. Zakończenie budowy planowane jest na 2020 rok.Trasa gazociągu będzie przebiegać wzdłuż istniejącego gazociągu wysokiego ciśnienia, przez województwa dolnośląskie i opolskie. Odcinek ten jest zarazem częścią korytarza północ-południe, ujętego w dziesięcioletnim planie rozwoju sieci na 2017 r.

Zdaniem Komisji Europejskiej, jest to jeden „z istotnych elementów połączeń północ-południe sieci gazociągów w Europie Środkowo-Wschodniej i Europie Południowo-Wschodniej”. Określono go mianem projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania, w kontekście transeuropejskiej infrastruktury energetycznej. Corina Creţu, komisarz ds. polityki regionalnej, nazwała go „konkretnym przykładem unijnej solidarności”.

Z kolei unijny komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Cañete powiedział, że dzięki wsparciu ze strony Unii można pomóc w zlikwidowaniu luk w infrastrukturze energetycznej i sprzyjać stworzeniu „prawdziwie powiązanego europejskiego rynku energii”. Zaznaczył, że jest to niezbędne do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pierwszy odcinek inwestycji uzyskał już pozwolenie na budowę, trwa przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych. Odcinek II ma opracowaną dokumentację projektową.

Wykonawcą prac projektowych dla obu odcinków Gazociągu Zdzieszowice – Wrocław jest, wybrane także w publicznym przetargu, Biuro Studiów i Projektów Gazownictwa „Gazoprojekt” z Wrocławia.

Czytaj także: Polski rząd chce zbudować gazociąg, aby zwiększyć możliwość eksportu gazu na Ukrainę

gazownictwo.wnp.pl / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz