Głównymi oskarżonymi w sprawie piątkowej próby zamachu stanu w Turcji jest dziesięciu generałów, z tego dwóch najwyższego stopnia.

Przywódcą puczu był 64-letni gen. Akin Ozturk, do zeszłego roku dowodzący Siłami Powietrznymi Turcji. Był on jedynym członkiem Narodowej Rady Wojskowej, który wziął udział w próbie przejęcia władzy. Ozturk przyznał się już do swojej kierowniczej roli. Turecka agencja prasowa Anadolu opublikowała zdjęcie aresztowanych wysokich oficerów wykonane w pomieszczeniu komendy głównej policji w Ankarze. Fotografia została wykonana już po przesłuchaniach. Generałowie w cywilnych ubraniach mają na twarzy wyraźne sińce. Może to wskazywać, że byli bici po głowie. Sam Ozturk miał opatrzone prawe ucho.

W czasie wojskowego zamachu stanu, jaki rozpoczął się w piątkowy wieczór zginęły 232 osoby, w tym 24 puczystów, 145 cywilów, 60 policjantów. Rany odniosło ok. 1 500 osób. Premier Yildirim poinformował, że zatrzymano dotychczas 7 543 osoby, w tym 6 038 wojskowych, 755 sędziów i 100 policjantów i zapowiedział, że aresztowania będą kontynuowane. Zawieszono około 8 tys. policjantów.

rp.pl/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. misza
    misza :

    Wszyscy musieli się przyznać. Mają to wypisane na twarzach. Trochę musieli ich katować, trochę szantażować ( pewnie wątek rodzinny). Mistrz świata ten Erdogan. Sam sobie robi pucze, jednocześnie pozbywając się niechętnych sobie wojskowych, prokuratorów i sędziów oraz policjantów. Naprawdę mistrz.