Turecki minister kultury i turystyki Numan Kurtulmuş poinformował, że odkryte przez rosyjskich archeologów we wschodniej Turcji szczątki pradziadka „Inki” ppłk. Karola Rzepeckiego zostaną przekazane Polsce.

Jak podały w weekend tureckie media, odnalezione w Ardagan szczątki ppłk. Karola Rzepeckiego zostaną przekazane Polsce.

– Wiemy, że osoba, która tu leży była polskiego pochodzenia – powiedział Numan Kurtulmuş, turecki minister kultury i turystyki. – Znamy również członków rodziny tej osoby w Polsce. Rozpoczęliśmy proces zwrotu ciała – dodał.

Turecki polityk zaznaczył, że strona rosyjska będzie włączona w działania związane z powrotem szczątków do Polski. Z tego względu, że żołnierz ten był również Rosjaninem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

– Strona polska domaga się pochowania tego człowieka w miejscu, z którego pochodził. Być może w Polsce zostanie wzniesiony grób lub mauzoleum – mówił Kurtulmuş.

Jak pisaliśmy wcześniej, w maju br. poinformowano o odnalezieniu w mieście Ardagan we wschodniej Turcji grobu podpułkownika rosyjskiej armii Karola Karolewicza Rzepeckiego, z 20. dywizji piechoty. Oddział IPN w Gdańsku zidentyfikował podpułkownika jako pradziadka Danuty Siedzikówny „Inki”, która służyła jako sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK. Rosjanie sądzili początkowo, że odnaleźli ciało rosyjskiego generała, ale wykluczyły to badania specjalistów. Jego ciało zachowało się w bardzo dobrym stanie, a ubrania – wręcz w doskonałym.

Dzięki zachowanym archiwom udało się ustalić, że zmarłym jest Polak – Karol Rzepecki. Pochodził ze szlachty wołyńskiej, ale urodził się w Rewlu (dzisiejszym Tallinie). Uczył się w szkole podchorążych piechoty w Warszawie, a później służył w różnych miejscach Imperium Rosyjskiego. Według zachowanych dokumentów ppłk Rzepecki zmarł na wylew krwi do mózgu w 1894 roku i został pochowany na miejscowym cmentarzu ormiańskokatolickim. Rzepecki osierocił dwie córki – Marię i Helenę. Druga z córek napisała pamiętnik, który został opublikowany w numerze 1 tegorocznego „Biuletynu IPN”. Dzięki temu udało się zidentyfikować Karola Rzepeckiego jako pradziadka „Inki”.

PRZECZYTAJ I ZOBACZ WIĘCEJ: W Turcji odnaleziono ciało pradziadka Danuty Siedzikówny „Inki” [+FOTO+VIDEO]

Hurriyetdailynews.com / wprost.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz