Waszyngton zaproponował Turcji wysłanie na Ukrainę systemu obrony przeciwrakietowej S-400, zakupionego od Rosji, ale Ankara odrzuciła tę propozycję, powiedział turecki minister spraw zagranicznych.

Jak przekazała w niedzielę turecka agencja prasowa Anadolu, Waszyngton zaproponował Turcji wysłanie na Ukrainę systemu obrony przeciwrakietowej S-400, zakupionego od Rosji, ale Ankara odrzuciła tę propozycję, powiedział turecki minister spraw zagranicznych.

„Stany Zjednoczone poprosiły nas o wysłanie S-400 na Ukrainę, a my odmówiliśmy”, powiedział, wyjaśniając, że te propozycja nie była do przyjęcia, ponieważ miała na celu naruszenie suwerenności Turcji.

Tureccy urzędnicy wielokrotnie powtarzali, że kraj kupił S-400 ze względu na bezpieczeństwo narodowe i żaden inny kraj nie ma prawa w to ingerować.

W marcu 2022 roku Stany Zjednoczone nieformalnie zwróciły uwagę Turcji na możliwość wysłania rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej S-400 na Ukrainę, aby pomóc jej w walce z rosyjskimi siłami.

Urzędnicy amerykańscy przekazali tę sugestię swoim tureckim odpowiednikom, ale nie złożono żadnej konkretnej ani formalnej prośby, poinformowały Reuters źródła.

Pomysł był częścią szerszej dyskusji z tureckimi urzędnikami na temat tego, jak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mogą wesprzeć Ukrainę.

„Myślę, że wszyscy wiedzą, że S-400 to od dawna problem i być może jest to moment, w którym możemy wymyślić nowy sposób rozwiązania tego problemu” – powiedziała zastępca serketarza stanu Wendy Sherman tureckiemu nadawcy Haberturk w wywiadzie 5 marca.

Waszyngton wielokrotnie zwracał się do Ankary o pozbycie się zbudowanych przez Rosję baterii rakiet ziemia-powietrze. Od pierwszej dostawy systemów Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na turecki przemysł obronny. Strona turecka uważa, że ​​została zmuszona do wyboru S-400, ponieważ sojusznicy nie dostarczyli broni na zadowalających warunkach.

Kresy.pl/Anadolu

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply